Öne Çıkanlar çiftçi tarım özel sektör teşvikleri papaz erik fidanı meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Türkiye'deki
LONDRA (ANKA) – AKP döneminde Türkiye’de içki ve sigara reklamlarına getirilen sınırlamaların, ilginç tanıtma kampanyalarının ortaya çıkmasına yol açtığı kaydedildi. Financial Times gazetesince yayımlanan geniş bir haberde, Türkiye’de başta İstanbul’da olmak üzere, “son derece başarılı bir yer altı pazarlama sahnesinin” geliştiği vurgulanırken, bu çerçevede özellikle genç profesyonellere yönelik partilere dikkat çekildi.

Financial Times’in, “Türkiye: Parti Burada Başlıyor” başlığını kullandığı haberine, “İstanbul merkezinde elektronik müzik ve yüz kadar 20 yaşlarındaki gencin enerjisi ile titreyen, az ışıklı bir bodrum katında oldukça yaratıcı bir pazarlama cereyan ediyor” sözleriyle başlıyor.

-“YER ALTI PAZARLAMA SAHNESİ”-

Türkiye’de APK’nin iktidarda olduğu 10 yıllık döneminde içki ve sigara reklamlarına sınırlamalar getirildiğini belirten gazete, “Sigara ve içkiyi önemli ölçüde pahalanmasına yol açan artan vergiler ile birlikte, başta İstanbul’da olmak üzere son derece başarılı bir yer altı pazarlama sahnesinin büyümesi sonucunu doğurdu” yorumunu yaptı.
İngiliz gazetesi, bu yılın başlarında içki markalarının spor etkinliklerinin sponsorluğunu yapmalarının yasaklandığını belirtirken, Efes Pilsen dahil en önde gelen takımların bazılarının isimlerini değiştirmeye mecbur kaldıklarını kaydetti.
Yüzde 18’lik ithal vergisinin yanı sıra Türk bar ve restoranlarının sattıkları her içki için alkol oranına göre vergi ödeme zorunluluğunun da bulunduğuna dikkat çekilen haberde, “Her yerde rastlanan Türk malı Efes biradan çok, votka ve viski gibi güçlü yabancı içkileri vuruyor” denildi. Habere şöyle devam edildi:
“Kurallardan kaynaklanan bu meydan okumaların üstesinden gelmek amacıyla uluslararası içki ve sigara şirketleri, İstanbul’daki sanat sahnesinin kişilerine başvurarak markalarca düzenlenen ve sıradan reklamlardan çok daha etkin bir biçimde genç profesyonelleri hedefleyen partilere ev sahipliğini yapmaları isteniyor.”
Bu partilere ilişkin ayrıntılı bilgi verildiği haberde önde gelen düzenleyicilerin biri olarak tanıtılan Zeren Aslan’ın değerlendirmelerine yer verildi. Aslan’ın partiler için “gerilla partileri” ifadesini kullandığına dikkat çeken gazete, Aslan’ın “dillere destan” partiler organize ettiğini belirtikten sonra şunları yazdı:
“Alışılmış dışındaki mekanlar, multimedya eğlencesi ve kentin en iyi kontaklardan oluşan bir ağ, onu, Pernod Ricard’ın sahibi olduğu Absolut gibi müşteriler için herhangi bir billboardan çok daha değerli kılıyor.”
Zeren Aslan da nasıl çalıştığını, “Konuklarımı, bizzat kısa mesaj yoluyla davet ediyorum ve etkinliğe ilişkin ayrıntıları ancak bir hafta önce gönderiyorum. Çok heyecan verici, kaçırılmaz” sözleriyle anlattı.

-“REKLAM YASAĞINA RAĞMEN TÜRKİYE ÇEKİÇİ PAZAR”-

Financial Times, Türkiye’de 2010 yılında 2.9 milyar Euroluk (4 milyar dolar) içki satışının yapıldığına, ancak bu tutarın 1.5 milyar Euro kısmının vergi yoluyla devlet kasasına girdiğine dikkat çekerken, satılan içkinin tümüne yakın bir bölümünün ithal olması nedeniyle sürdürülen pazarlama çabalarının büyük önem taşıdığını kaydetti.
Aslında Türkiye’de kişi başına içki tüketiminin göreli olarak düşük olan 1.5 litrede kaldığını, bu oranın İngiltere 10.2 litreyi bulduğu kaydedildi.
Gazete, reklamlara yönelik baskılara rağmen Türkiye’nin “çekici bir pazar” olduğunu, Mey İçki’yi satın alan Diageo’nun Genel Müdürü Aydın Soysal’ın, “Türkiye son derece çekici ve markalarımızı büyütebileceğimizden emin olduğumuz bir pazardır. Yükselen ve giderek artan harcanabilir bir geliri olan kayda değer bir orta sınıf var” sözleriyle artardı.
Sponsorlukla gerçekleşen parti ve festivallerdeki artışın “AKP’nin gözünden kaçmadığı”nın öne sürüldüğü haberde, Ocak ayında 24 yaşı altındakilerin “içki markalarının sponsorluğuyla yapılan etkinliklere katılmalarının yasaklandığı ancak yaygın tepkiler üzerine birkaç ay sonra geri adım atıldığını da yazdı.
Financial Times, hükümetin yaklaşımının karşısında bazı içki şirketlerinin yeni yöntemleri bulmaya yöneldiğine belirtirken, örnek olarak Efes Alkolsüz’ü gösterdi. Gazete, “Ancak ne olursa olsun, zengin genç Türkler, sigara ve içki şirketlerin hedef pazarı olmayı sürdürecekler” sözlerine ekledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı