Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Türkiye'nin turşu ihtiyacının yüzde 50'sini karşılıyor
Turşu imalathanelerinde çalışmak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden de insanların geldiği bu köyde yaşayanlar arasında fakir yok. Yaşlıların emekliş, gençlerin ise imalathanelerde işçi olarak çalıştığı Gedelek Köyü, her yıl ürettiği 50 bin ton turşunun 5 bin tonunu ihraç ediyor.

Türkiye'de işsizlik nedeniyle bir çok köyde yaşayanlar büyük şehire göç ederken, bin 800 kişinin yaşadığı 460 haneden oluşan Bursa'nın Gedelek Köyü sürekli göç alıyor. Toplam 48 imalathanesi ile Türkiye'nin turşu ihtiyacının yüzde 50'sini karşılayan Gedelek Köyü'nde, turşu sezonunda tam 2 bin kişi çalışıyor. Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen insanların yerleştiği Gedelek Köyü'nde yaşayanların hepsi işçi. Yaşlıların emekli olduğu köyde 400 otomobil 90'da traktör bulunuyor.

Çalışan işcilerin her birinin sigortalı olup en az asgari ücretten maaş aldıklarını söyleyen Gedelek Köyü Muhtarı Osman Trak, "Köyümüz çok ilginç. İnsanlar köylerden kaçarken biz çalıştırmak için işci arıyoruz. Köyümüzde ürettiğimiz turşuların yüzde 5'ini, Türki cumhuriyetlerine, AB ülkelerine, Amerika'ya ve Kanada'ya satıyoruz" dedi.

Köylerindeki sebze ve meyvelerin turşu yapılması için yeterli olmadığını, bu nedenle küçük salatalıkların Balıkesir'den biberlerin Çanakkale'den, pancar ve lahananın Afyonkarahisar'dan geldiğini söyleyen Muhtar Osman Trak, turşu fiyatlarının 1.5 ile 3.5 TL arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Fuat KARS - Faruk KAHRAMAN / ORHANGAZİ (Bursa) (DHA)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi