Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi tarım Gıda makam aracı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

TZOB Başkanı Bayraktar:
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bugün yaklaşık 17 milyon öğrencinin karne alacağını belirterek, “Bu yıl başlatılan ve 7.2 milyon öğrencimize her gün en az 200 mililitre uzun ömürlü süt dağıtılmasını sağlayan Okul Sütü Projesi, büyüme çağındaki çocuklarımızın beslenmesi açısından çok önemli bir başlangıç olmuştur” dedi.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, okulların tatile girmesi dolayısıyla yaptığı açıklamada, 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında başlatılan Okul Sütü Projesi’ni çok yerinde bir uygulama olarak gördüklerini ve TZOB olarak tam destek verdiklerini anımsattı. Projenin 2 Mayıs’ta hayata geçirildiğini belirten Bayraktar, öğrencilere süt dağıtımının başladığı tarihin, süt üretiminin arttığı döneme denk getirilmesinin, sütte fiyat istikrarının korunması açısından da çok yerinde olduğunun altını çizdi.

-“SÜREKLİ HALE GETİRİLMELİ”-

Uygulamanın 2012-2013 eğitim-öğretim yılında da devam ettirilmesini istediklerini vurgulayan Bayraktar, “Proje, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında peynir, yoğurt gibi süt ürünleriyle de çeşitlendirilmeli, yasal bir zemine oturtularak sürekli hale getirilmelidir” görüşüne yer verdi.
Bayraktar, şunları kaydetti:
“Uzun vadede yürütülecek Okul Sütü Projesi sayesinde Türkiye’de süt kalitesi yükselirken, aynı zamanda hayvancılık ve hayvancılıkla ilişkili diğer sektörler de gelişecek; bu sektörlerde istihdam kapasitesi artacaktır. Yine Okul Sütü Projesi ile beslenme yetersizliğinden kaynaklanan gelişim bozukluklarına yönelik yapılan harcamalar azalacaktır. Türkiye, Okul Sütü Projesi’nden ekonomik anlamda da topyekûn bir fayda sağlayacaktır.
Bu tür programlar; sağlıklı nesillerin yetişmesi açısından sosyal; tüketim alışkanlıklarının artırılarak süt ve süt ürünlerine talep yaratılması ve süt sektöründe arz-talep dengesinin sağlanması açısından da ekonomik fayda sağlamaktadır. Bu nedenle, sağladığı fayda ve gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar dikkate alındığında, bu projenin başlatılmasının yanında, ayrıca bu projenin peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ile çeşitlendirilmesi ve mutlaka yasal bir zemine oturtulması gerektiğine inanıyoruz. Böylece, bu programların uygulandığı ülkelerdeki gibi sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi devlet garantisine alınmış olacaktır.”

-“NİHAİ HEDEF KAHVALTI OLMALI”–

Eğitimde başarıyı yakalayabilmek için belli şartların yanı sıra sağlıklı beslenmenin gerekliliğine işaret eden Bayraktar, söz konusu büyüme çağındaki çocuklar olduğunda, sağlıklı ve yeterli beslenmenin daha da önemli hale geldiğini vurguladı. Bayraktar, şöyle devam etti:
“Hayatın her döneminde sağlıklı ve kaliteli yaşam için yeterli ve dengeli beslenmek temel koşul iken büyüme ve gelişmenin hızlandığı, öğrenme ve kavrama işlevlerinin önem kazandığı okul çağında beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Uzmanlar, okul çağında enerji ve besin öğelerinin yetersiz alımının büyüme ve gelişmeyi engellediğini, hastalıklara karşı direnci azalttığını ve okul başarısını olumsuz yönde etkilediğini belirtmektedir.
Bu gerçeklerin ışığında ve özellikle ülkemizin sosyo-ekonomik koşulları da dikkate alındığında, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın çok yakın bir gelecekte, güne kahvaltıyla başlamalarının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Okul Sütü Projesi ile gerek Mili Eğitim Bakanlığı'mız gerekse Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığı'mız çok önemli bir tecrübe kazanmıştır. İlgili bakanlıklarımızın yanı sıra çeşitli kamu ve özel kurum ve kuruluşların ortak bir paydada gerçekleştirecekleri işbirliğiyle ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, gelişmiş ülkelerdeki akranları gibi okullarında güne kahvaltıyla başlamaları sağlanmalıdır. Okul Sütü Projesi ile başlayan uygulamanın, süt ürünleri (peynir, yoğurt, ayran), meyve suları, zeytin, bal, pekmez, reçel, fındık, kuru incir, kuru kayısı gibi yiyeceklerle zenginleştirilerek ilköğretim okullarının tamamında, bir ulusal sosyal sorumluluk projesi halinde kahvaltıya dönüştürülmelisini diliyorum.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı