Öne Çıkanlar teknoloji aa chicago borsası besi sığırı yetiştiriciliği tarım

Bu haber kez okundu.

Ulusal Süt Konseyi Bölgesel Sektör Toplantıları
TEKİRDAĞ (AA) - Çetinkaya, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Türkiye genelini kapsayan, Ulusal Süt Konseyi Bölgesel Sektör Toplantılarında yaptığı açıklamada, Türkiye'de yıllık üretilen süt miktarının 13 milyon tonu aştığını kaydetti.

Türkiye'nin, 6 milyon süt üretirken bugün 13 milyon ton süte ulaştığını ifade eden Çetinkaya, şu bilgileri aktardı:

"Hayvan varlığı artmamasına rağmen hayvan ıslah çalışmaları ile verimlilik artışları süt üreticiliğini de beraberinde getirdi. 13, 5 milyon ton sütün yaklaşık 6, 5 milyon tonu sanayiye gidiyor. Konseyin kurulmasıyla süt sektöründe önemli gelişmeler oldu. Özellikle son iki yıldır fiyat istikrarını sağlamak, arz fazlalığı olan sütü pazarlamak açısından çok ciddi tedbir alındı ve o tedbirlerin uygulanması konseyin tavsiyesi ile mümkün oldu."

-"SÜT TOZU İHRAÇ EDER HALE GELDİK-"

Süt tozunu üretip ithalatının önüne geçtiklerini ifade eden Çetinkaya, şu bilgileri aktardı:

"Özellikle 2011 yılında sıfır ithalatımız var. Bu çok büyük bir başarıdır. Türkiye, ilk defa yurt dışına süt tozu ihraç eder hale geldi. 2011 yılında 9 bin 800 ton süt tozu ihraç edildi. Bu ülkemiz için ve sanayicimiz için çok önemli bir gelişme. Önümüzdeki dönemde sadece süt tozu değil süt ve süt ürünlerinin ihracatı ile ilgili konsey çok ciddi tavsiye kararları alarak ilgili Ekonomi Bakanlığı'na, Kalkınma Bakanlığı'na, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na sundu. Bu şu demek artık Türkiye dünya süt liginde amatörlükten çıkıp profesyonelliğe geçti."

Çetinkaya ayrıca, protein ithalatı yapıldığını belirterek, protein ithalatının gözetim altına alınarak yurt içerisinden temini yoluna gidildiğini kaydetti.

Toplantılarda, süt endüstrisi, üretici-tüketici arasındaki sorunlar, süt fiyatları, süt ithalat ve ihracatındaki durum ve benzeri konular ele alındı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi