Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı tarım eğitim mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Yalçındağ: Karışım salam-sosisi yasaklamak insanlığa yapılan en büyük hizmettir
 Fazlı Yalçındağ, yaptığı açıklamada, 1 Mart 2013’te resmen yürürlüğe girecek düzenlemeyle; kanatlı etle kırmızı et karıştırılarak ürün elde edilemeyeceğini belirtti. Yalçındağ, ancak tavuk-hindi eti ya da dana-koyun eti karışımından sosis, salam üretebileceğini belirtti.
Düzenlemeyi; ‘Türk vatandaşlarına yapılan en hayırlı hizmet’ olarak değerlendiren Yalçındağ, tebliğin çıkarılmasında emeği geçen herkese halk adına teşekkürü borç bildiklerini söyledi. Meselenin sadece salam, sosis, sucuk meselesi olmadığının altını çizen Yalçındağ, büfelere verilen hazır dönerlerin içeriğinin bilinmediğini öne sürdü.

        "KARIŞIM ÖLÇÜLEMİYORDU"

        Piyasada ‘köfte’ diye satılan ürünlerin içeriğinde zaman zaman soyaya rastlandığına dikkat çeken Yalçındağ, şöyle devam etti: “Köftenin içerisi tamamen soyadan oluştuğu için vatandaş et yediğini zannediyordu; ancak ot yiyordu. Artık soyayı soya olarak satabilecek ancak soyayı köfte diye satamayacak. Tatlandırıcılarla et tadı verilerek et diye yediremeyecekler. Mekanik olarak ayrılmış etlerin (kemiğe yapışmış etin mekanik olarak ayrılması) üretimine de izin şartı getiriliyor. Yani vatandaş tavuğun budunu, göğsünü işe yarar tüm yerlerini ayıklıyordu, kalan iskeletini de teknik bir dizi yöntemle temizliyorlardı, buna ‘mekanik parçalanmış et’ deniliyordu. Artık bu tür et üretimine de bakanlık izni şartı getiriliyor. Artık vatandaş ne yediğini bilecek. ‘Sucuk’ diye üretilen ürünün üzerine ‘benzeri’ diye yazıyorlardı. Sucuğun benzeri olur mu, ya ettir ya da değildir. Yüzde 20’si tavuk, yüzde 80’i hindi deniliyordu. Ölçülemeyen bir durum vardı. Böyle bir laboratuvar Türkiye’de olmadığı gibi dünyada da yoktur.”

        Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız ise karışım et ürünlerinin yasağının insanlığa yapılan en büyük iyilik olduğunu dile getirdi. Yıldız, “Dana eti diye millete tavuk ve hindi eti yediriyorlardı. Emeği geçenleri kutlamamak elde değil. Karışım ürünün şu sıkıntısı vardı; hindi ve tavuk etinde bakteri oranı çok yüksektir. Siz bir ürüne tavuk ve hindi eti koyarsanız o ürünü bakteriye boğarsınız. O zaman et tamamen bakteriyle kucaklaşıyor." dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı