Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

16 yaşından küçükler ve 60 yaşından büyükler tarım arazilerinde çalışamayacak
Hatay'ın Erzin ve Dörtyol ilçelerinde,16 yaşından küçük olan ve 60 yaşından büyük olanlar narenciye ve zeytin bahçelerinde çalışamayacak. İki ilçenin, Turunçgil ve Zeytin İşçiliği Ücret Tespit komisyonunun aldığı karar gereği buna uymayan işverenler hakkında yasal işlem uygulanacak. Çalışma izni olmayan yapancı uyruklu kişiler ise tarım arazilerinde çalıştırılamayacak.

Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk ve Erzin Kaymakamı İskender Yönden’inde katıldığı,Turunçgil ve Zeytin İşçiliği Ücret Tespit Komisyonu toplantısında örnek kararlar alındı. Her yıl yaz aylarında ülke gündemimi meşgul eden çocuk işçi meselesi de bu toplantıda çözüme kavuştu. Alınan karar gereği Erzin ve Dörtyol ilçelerinde 16 yaşından küçük olanlar ve 60 yaşından büyük kişiler narenciye ve zeytin bahçelerinde çalışamayacak. Komisyon bahçede yapılacak işin şekli, çalışma şartları ve verilecek ücretlere ilgili 16 maddeden oluşan önemli kararlar aldı.Bununla birlikte İşçilerin çalışma yerlerine naklinin insan taşımaya uygun araçlarla yapılmasına karar verildi. İşçilerin, mola saatlerinin dışında telefonla görüşmelerine ve sigara içmelerine izin verilmeyecek. İşçilerin içme suyu ihtiyacı işveren tarafından karşılanacak olup, temin edilecek içme suyunun içilebilir özellikte olmasına azami gayret gösterilecek. Çalışma izni olmayan yapancı uyruklu kişiler ise kesinlikle tarım arazilerinde çalıştırılmayacak.

Komisyon işçilere verilecek ücretleri'de belirledi. Buna göre, narenciye kesen işçiye 38.00 TL. Narenciye taşıyan işçiye 40.00 TL. Bahçelerde farklı iş yapanlara 45.00 TL. Budama ve sulama işçiliği yapanlara ise 50.00 TL ücret verilmesi kararlaştırıldı.Erzin İlçe Kaymakamı İskender Yönden'de komisyon kararının her iki ilçede faaliyet gösteren işçi çavuşlarına muhtarlıklara tebliğ edilmesi talimatı verdi. Yönden,herkesin bu karara uyması gerektiğini istedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,