Öne Çıkanlar lavanta trakya Gıda özel sektör teşvikleri ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

4 yaşındaki tek yumurta ikizleri böbrek nakliyle hayata tutundu
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde biri kadavradan diğeri anneden böbrek nakli yapılan tek yumurta ikizleri yeniden hayata tutundu.

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde yaşayan Ahmet-Fatma Demiray çiftinin tek yumurta ikizleri Ayşenur (4) ve Rabianur Demiray (4) Konjental Nefrotik Sendrom (protein kaçağına bağlı böbrek yetmezliği) hastalığına yakalandı. Uzun süre hastalıklarıyla mücadele eden küçük ikizler rahatsızlıkları artması üzerine Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. İkizlerin burada yapılan tedavilerinde hastalığın diyaliz aşamasına geldiği, bu nedenle böbrek nakli olmaları tavsiye edildi. Nakil olmak için Ulusal Organ Nakil Listesi’ne yazılan ikizlerden Rabianur’a Burdur’da hayatını kaybeden bir kişinin böbreği nakledildi. Rabianur sağlığına kavuşurken daha önce iki çocuğu arasından tercih yapmakta zorlanan anne Demiray’ın böbreğinin biri de Ayşenur’a nakledildi. İkizler başarılı ameliyatların ardından sağlıklarına yeniden kavuştu.

Ameliyatları gerçekleştiren Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, ikizlerin hastalığı hakkında bilgi verdi. İkizlerin hastalığının doğuştan ortaya çıktığını ve diyaliz aşamasına geldiğini belirten Dinçkan, “İkisine de nakil gerekiyordu. Değerleri aynı derecede bozuluyordu. Kadavra bekleme listesine aynı rakamsal değerlerle girildi. 25 Eylül akşamı bize tek bir çocuk böbreği sunuldu. Hangisine takacağına karar vermeye çalıştık. Hangisi daha hasta ve hazır kararımızı veremedik. Ayşenur’un hafif bir gribi vardı bunu bahane ederek. 25 Eylül’de Rabianur’a naklettik. 16 yaşında Burdur Devlet Hastanesi’nden bağışlanan bir böbrekti. Daha önce anne gönüllü olmuş ancak karar verememişti. Dolayısıyla Rabianur’a öbrek bulunca anne Ayşenur’a vermek için hazırdı. Gerekli tahlilleri tamamladıktan sonra 31 Ekim akşamı da bu sefer Ayşenur’a annesinden aldığımız böbreği naklederek ikisi de sağlığına kavuştu. İkisi aynı dakikada doğdu ama ikiside birer ay arayla böbreklerine kavuşmuşo ldu. Şuanda içbir sıkıntıları yok. Hastalıklarından kurtuldular.” dedi. Dinçkan, ikizlere tek bir kadavradan nakil yapmak istediklerini ancak Sağlık Bakanlığı mevzuatı gereği bir hastaneye bir organ verilmesinden dolayı bunun gerçekleşmediğini ifade etti.

“HAYAL BİLE EDEMİYORDUM”

Çocukları sağlığa kavuşmasın ardından göz yaşlarını tutamayan baba Ahmet Demiray, zor bir süreç yaşadıklarını söyledi. Demiray, bu günleri hayal bile edemediklerini ama gerçek olduğunu söyledi. Anne Fatma Demiray, çocuklarının ikisinin de hasta olmasından dolayı böbreğini hangisine vereceğine karar vermediğini söyledi. Uzun süre düşüdüğünü bu sırada kadavradan çıkan böbreğin Rabianur’a nakledilmesiyle kendisinin de Ayşenur’a bağışta bulunduğunu söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi