Öne Çıkanlar trakya Gıda lavanta özel sektör teşvikleri Domuz vebası

Bu haber kez okundu.

Adana'da çok sayıda öğrenci cıvadan zehirlendi
Tufanbeyli ilçesi Çatalçam İlköğretim Okulu’nda eğitim gören öğrencilerin, 25 gün önce cıvadan zehirlendiği ortaya çıktı.

Çocuklardan birinin baş ağrısı, yüksek ateş, kusma, ishal ve şuur bulanıklığı şikayetiyle Tufanbeyli Devlet Hastanesi’ne başvurmasıyla ortaya çıkan olay üzerine Sağlık Bakanlığı ekipleri 3 gün sonra köye giderek o gün okula giden çocuklardan kan ve idrar tahlili aldı. Ankara’ya Sağlık Bakanlığı’na gönderilen tahlil sonuçlarına göre 25 öğrenci Adana TOKİ Numune Hastanesi, 15 öğrenci ise Kayseri Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Aradan geçen 25 güne rağmen tahlil sonuçları çıkmayan çocuklar ise vücutlarındaki zehirle tahlil sonuçlarını bekliyor.

Velilerden Mustafa Kırğıl çocukların okulda buldukları cıva ile oynadıktan sonra ortaya bıraktığını, bunun üzerine hademenin cıvayı sobaya attığını söyledi. Daha sonra buharlaşma yoluyla çocukların cıvayı soluduğunu ifade eden Kırğıl, zehirlenmenin ise 3 gün sonra bir çocuğun rahatsızlanması üzerine ortaya çıktığını ifade etti. Başağrısı, yüksek ateş, kusma ve ishal şikâyetiyle Tufanbeyli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan çocuğun buradan Adana TOKİ Numune Hastanesi’ne sevk edildiğini açıklayan Kırğıl, “Cıvadan dolayı zehirlenme olduğu ortaya çıkınca okuldaki tüm çocuklarda kan tahlili ve tarama yapılıyor. 118 öğrenciden kan tahlili alınıyor, soncu çıkan tüm talebeler Adana Numune Hastanesi ve Kayseri Devlet Hastanesi’ne sevk ediliyor. 3’er 5’er aileler kendi imkânlarıyla çocuklarını getiriyorlar.” dedi.

Yaşanan durumu büyük bir sağlık skandalı olarak değerlendiren Kırğıl, “İleride bu çocuklarda nasıl bir etki bırakacak bilmiyoruz. Burada 25’in üzerinde çocuk var, hala da gelenler var. Biraz önce 3 tanesi geldi 7’sinin de yolda olduğu söyleniyor. Yaklaşık 20 gün geçmiş, kan tahlili açıklanmamış çocuklarımız hala köyde, 20 çocuktan da okula gelmediklerinden kan tahlili alınmamış, bunlara da bir an önce ulaşılması gerekiyor. 20 günden bu yana bu zehir çocukların üzerinde. İnşallah netice iyi olur, çocuklarda kalıcı bir etki olmaz. Çocuklar şuan resmen köyde zehir taşıyorlar, bulaşıcı mı değil mi onu da bilmiyoruz. Yetkililerin bir an önce açıklama yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Oğlu Melih'in 12 Aralık’ta fenalaştığını belirterek, Selamet Ünel ise “Biz 14’ünde kendi imkanlarımızla Tufanbeyli Devlet Hastanesi’ne götürdük, oradan buraya sevk ettiler. Çocuğum bir haftadır yatıyor. Benim çocukta, kusma, baş ağrısı, yüksek ateş, şuursuzluk, ishal belirtileri oldu. Deri dökülmesi olan çocuk vardı, onun çıkışı dün yapıldı. Hala gelenler var. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen sonuçlara göre buraya geliyorlar, iyi olan gelmiyor, sonucu iyi olmayan devamlı geliyor.” dedi.

İki çocuğunun okula gittiğini anlatan Hamza Ünlü de, “Birisi hastanede yatıyor diğeri köyde, evdekinden de endişeliyim. Ankara’dan tahlil sonuçları gelmedi, onun için onu getiremedik. Bize getirin dedikten 5 gün sonra ancak getirdim. İmkanım elvermedi.” İfadelerini kullandı. 2 yıl önce cıvanın okullardan toplanılmasının istendiğini vurgulayan Ünlü, “Müdür toplandı diye imza vermiş, ama bizimki toplanmamış.” şeklinde konuştu.
Olayın üzerinden 25 gün geçmesine rağmen tahlillerinde cıva tespit edilen Songül Ünel, Cumali Ünlü ve Seyfi Demirer bugün TOKİ Numune Hastanesi’ne getirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi