24 Haziran 2017 Cumartesi

Ağaçlar Tek Tek Sökülüyor

Denizli Merkez ovada bulunan Kocadere bölgesinde meyve ağaçları dolu ve mevsimsiz yağışların neden olduğu ateş yanığı hastalığı ağaçları kuruttu. Üretici etkili olan hastalık nedeniyle armut ve ayva ağaçlarını sökmeye başladı.

05 Haziran 2017 Pazartesi 11:07
Bu haber 142 kez okundu
 Ağaçlar Tek Tek Sökülüyor
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 


Son haftalarda etkili olan yağışlar merkez ovada yıkıma neden oldu. Meyve ağaçlarında aşırı yağışlar nedeniyle nemle beraber ateş yanığı hastalığını beraberinde getirdi. Mevsimsiz yağışların neden olduğu olumsuz etkiden üreticiler etkilendi. Devletten yardım bekleyen üretici hastalık nedeniyle ağaçlarını köklemeye başladı. Kocadere’de meyve bahçelerinde üreticiyle beraber incelemelerde bulunan Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, doğal iklimdeki değişikliklerden dolayı meyve bahçelerinde büyük hasarın olduğunu ifade ederek, devlet işbirliğiyle ek tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.  Gemici şöyle konuştu; “İnsan burada hüzünleniyor. Emeğin bu duruma gelmesi üreticileri üzüyor. Doğal iklimdeki değişiklikler nedeniyle meyve bahçeleri zarar görmüş durumda. Eğer zarar devam ederse üretici ayva ve armuttan vazgeçebilir. Üretici zarar gören ağaçlarını köklemek durumunda kalıyor.  Bu kayıpları yaşarken ekonomik olarak da düşünmek gerekiyor. Meyve bahçeleri her türlü dış etkiye açık. Şu anda çiftçi kendi kaderiyle baş başa kalmış durumda. Devletten beklentimiz çiftçinin borçlarının yeniden yapılandırılması gerekiyor. Birazcık elimizden tutmaları gerekiyor. Sanayide yapılan seferberlik çiftçimiz içinde geçerli olmalı. Üreticinin rahatlatılması gerekiyor. Erken uyarı istasyonlar işlevini kaybetmiştir. Bu istasyonların yeniden rahat veri elde edebilmesi için yenilenmelidir.

ÜRETİCİ ARMUT AĞAÇLARINI KÖKLÜYOR
Kocadere Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı ve aynı zamanda üretici olan Ferudun Özkan’da, Kocadere’deki meyve bahçelerini 3 Mayıs’ta dolu vurduğunu ifade ederek ardından devamlı olarak devam eden yağışlar nedeniyle bahçelerin zarar gördüğünü söyledi. Özkan; “Aşırı yağışlar ayva ve armudu etkiledi. Meyvede yaprak kendini besleyemediği zaman meyvesini öldürüyor. Ateş yanığı hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Mücadele yapmamıza rağmen afet gibi bir şeyle karşı karşıyayız. Ben 13 defa ilaçlama yaptım. Ancak 15-20 kez yağmur yağdı. Nem yüzde 60’lardan düşmüyor. 4-5 yaşında olan armut ağaçları üreticiler tarafından köklendi. Devletimizden yardım bekliyoruz” diye konuştu.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV