Öne Çıkanlar ayçiçeği yetiştiriciliği eğitim lavanta hünnap meyvesi ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Aile Hekimleri: Nöbet uygulaması tamamen keyfe keder, gitmemekte kararlıyız
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Genel Sekreteri Lütfi Tiyekli, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarının nöbet görevi ile ilgili verdiği kararı değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının, zorunlu olmayan nöbetlerle ilgili olduğunu ifade eden Tiyekli, “Zaruret ve ihtiyaç halinde nöbet tutturulabileceğini açıkça ifade etmekte ve o yüzden ilgili kanun maddesini iptal etmemiştir. Bugün için uygulanmaya çalışılan ‘Zorunlu Nöbet’ için Anayasa Mahkemesi'nin zorunlu kıldığı ‘herhangi bir zaruret ve ihtiyaç’ yoktur. Zorunlu nöbeti, zaruret olduğunu gösterecek bilimsel çalışma yoktur. Tamamen keyfe keder bir uygulamadır. Nöbete gitmeme kararımız devam ediyor.” dedi.

AHEF Genel Sekreteri Lütfi Tiyekli, Anayasa Mahkemesi’nin, aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ihtiyaç ve zaruret halinde nöbet görevi verilebileceği hükmünü Anayasa'ya uygun bulduğu kararı üzerine açıklamada bulundu. Tiyekli, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının farklı olarak lanse edilmeye çalışıldığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararlarını iyi değerlendirmek gerektiğini belirten Tiyekli, “Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, aile hekimliği sistemindeki nöbeti ilgilendiren kısmında nöbet ile ilgili olması gerektiren kıstaslar açıkça belirtilmiştir. Anayasa Mahkemesi ‘……Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına nöbet tutturulması için yukarıda belirtilen şartların hepsinin bir arada bulunması gerekir…..’ demektedir. Olması gereken şartlar içinde de ‘……ikinci ölçüt, nöbetin ancak ihtiyaç ve zaruret halinde tutulmasıdır…..’ sayılmaktadır. Yine Anayasa Mahkemesi, gerekçeli kararında ‘…….kamu otoritelerinin keyfi uygulamalarına karşı koruyucu önlem içerir niteliktedir…..’denilmektedir.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının, zorunlu olmayan nöbetlerle ilgili olduğunu ifade eden Tiyekli, “Zaruret ve ihtiyaç halinde nöbet tutturulabileceğini açıkça ifade etmekte ve o yüzden ilgili kanun maddesini iptal etmemiştir. Bugün için uygulanmaya çalışılan ‘Zorunlu Nöbet’ için Anayasa Mahkemesi'nin zorunlu kıldığı ‘herhangi bir zaruret ve ihtiyaç’ yoktur. Zorunlu nöbetin, zaruret olduğunu gösterecek bilimsel çalışma yoktur. Tamamen keyfe keder bir uygulamadır.” diye ifade etti.

"HUKUKİ TÜM YOLLARA BAŞVURACAĞIZ BU KONUDA, GEREKİRSE MİTİNGLER DÜZENLEYECEĞİZ"

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmak istenenin ‘Nöbet’ adı altında aile hekimliğini fiilen bitirerek, ‘Nöbetçi Aile Hekimliği’ sistemini kurmak olarak niteleyen Tiyekli, şunları söyledi: “Bu kurulmaya çalışılan sistemin acı sonuçlarını yine vatandaşlarımız ödeyecektir. Aile hekimliğinin ikinci plana atılması ile patlayan kızamık vakalarını unutmayalım. Bakanlık, yeni getirmeye çalıştığı sistem ile önlenebilir hastalıklardaki artışı peşinen kabul etmektedir. Bugün bu hatayı yapanlar gelecek nesiller tarafından çok iyi anılmayacaktır. Biz AHEF olarak, üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak, vatandaşlarımızın iyi aile hekimliğinin nimetlerinden faydalanması için çalışmalarımızı her platformda devam ettireceğiz.”

Federasyon olarak nöbete gitmeme kararlarının devam ettiğini vurgulayan Tiyekli, “Hukuki tüm yollara başvuracağız bu konuda. Gerekirse mitingler düzenleyeceğiz.” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı