Öne Çıkanlar eğitim üretim tarım new york borsası çiftlik bank

Bu haber kez okundu.

AKÜ, organik sertifikalı hayvan yetiştiriyor
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde organik sertifikalı tarımla birlikte hayvan üretiyor. AKÜ, tamamen organik ortamda yetiştirilen ve damızlık olarak kullanılabilecek ihtiyaç fazlası büyükbaş hayvanları da satışa sunuyor.

AKÜ Araştırma ve Uygulama Çiftliği Müdürü Veteriner Hekim Ümit Özçınar, çiftlikte tamamen organik koşullarda hayvancılık ve tarım yapıldığını söyledi. Özçınar, "Çiftliğimizdeki bin 800 dekar arazide ekim-dikim yapıyoruz. Yem bitkilerini yetiştirebildiğimiz çiftliğimizde konvansiyonel hiçbir ürün kullanılmıyor. Hayvanlarımız tamamen doğal ortamda yetiştiriliyor." dedi.

Çiftliğin 1 Kasım 2013 tarihinde organik sertifikalandırılma izin geçiş sürecine başlatıldığını anlatan Özçınar, organik tarım ve hayvancılık alanındaki geçiş sürecinin üzerinden bir yıl geçtiğini, gerek çiftlikteki hayvanların ve gerekse onlardan elde edilen ürünler tamamen organik sertifikasına sahip olacağını anlattı.

Özçınar, Afyonkarahisar tarım ve hayvancılığına ciddi katkı yaptıklarını belirterek, “Ürettiği sütü, kaymağı ve diğer tüm ürünleri ile Afyonkarahisar’da organik tarım ve hayvancılık anlamında önemli bir katkı yaptığına inandığımız çiftliğimiz bir süre sonra yine organik etiketiyle ihtiyaç fazlası damızlık olarak kullanılabilecek olan büyükbaş hayvan satışı yapacak.” diye konuştu.

Özçınar, AKÜ Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin manda üretiminde Türkiye’nin organik unvana sahip tek kuruluşu olduğunu da dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı