Öne Çıkanlar can erik hasadı bakan yardımcısı akif özkaldı ayçiçeği zararlıları tarım ve orman bakanlığı üretim

Bu haber kez okundu.

Ali İsmail Korkmaz davasında ara karar bekleniyor
Gezi eylemleri sırasında polis ve sivil vatandaşlarca dövüldükten sonra öldüğü iddiasıyla açılan davada ara karar bekleniyor.

Haziran 2013 tarihinde Eskişehir’deki Gezi olaylarında üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın polis ve sivillerce dövülerek öldürülmesiyle ilgili olarak Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 6. Duruşmaya devam edildi. Duruşma salonunda Korkmaz ailesi, siyah-beyaz, sarı-kırmızı ve sarı-lacivert renkli üzerinde Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının bulunduğu ‘düşlerinde özgür dünya’ yazılı, sırtında ise ‘Ali İsmail Korkmaz 19’ yazılı tişörtler dağıttı. Tişörtten HDP Milletvekili Sebahat Tuncel de sarı-kırmızı renkli olanı alarak, giydi.

Duruşmaya, müebbet hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın Ankara Numune Hastanesi’nde tedavi gördüğü bu nedenle duruşmaya katılmadığı belirtildi. Saldoğan’ın raporu mahkemeye sunuldu. Yozgat E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Saldoğan’ın 10 Aralık’ta Yozgat Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü, ‘Sol üreter taşı’ tanısıyla 24 Aralık’ta Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edildiği ve burada tedavisinin devam ettiği gerekçesiyle duruşmaya katılmadığı açıklandı. Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan da, başka duruşmalarının olduğu mazeretiyle duruşmaya katılmadı.

Duruşmada, tutuklu sanıklardan fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, fırın işçisi Ebubekir Harlar ile tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut, avukatları ile Korkmaz ailesi avukatları hazır bulundu. Mahkeme başkanı, Mevlüt Saldoğan’ın duruşmaya katılamaması nedeniyle davayla ilgili bu celsede karar verilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Başkan, bir önceki duruşmada mütalaa veren savcı Murat Mor’un değiştiğini yeni göreve başlayan savcının iddianameyle ilgili görüşünü sordu. Savcı Mehmet Kalkan, mütalaayı aynen tekrar ettiklerini belirtti. Mahkeme başkanının teklifi üzerine Ağabey Gürkan Korkmaz, aile avukatları adına Ayhan Erdoğan’ın söz alabileceğini belirtti. Avukat Ayhan Erdoğan, bir önceki duruşmanın görüldüğü saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘esnaf savcıdır polistir alperendir’ şeklinde bir konuşması olduğunu hatırlatarak "Bu konuşma, davaya müdahale olarak algılanabilecek bir harekettir. Siyasal iktidarın baskısı olmadan hareket edilmesini istiyoruz. Gezi’nin bir darbe olarak sunulması söz konusu. Gezi eylemlerinin, vatandaşların yaşam alanları için yaptıkları mücadeleydi." dedi.

TBB Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Haşim Mısır, Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt da duruşmaya aile avukatı olarak katıldıklarını belirterek, suçluların cezalandırılmasını istedi. Bir önceki duruşmada savcı mütalaasına savunma yapmak için ek süre isteyen sanık Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin de savcı mütalaasına katıldığını ve beraatlerini istediler. Savcı mütalaasına karşı çıkan sanık sanıklardan Yalçın Akbulut ise, "Hiçbir suçum yok. Bana verilen görev, gözaltı değil, eylemcileri uzaklaştırmak. Ben şahsın yanına yaklaşmadım. Benim tek suçum kovalamak" diye konuştu.

Sivil sanıklardan Muhammet Vatansever de, delil karartma durumlarının olmadığını ve tahliyesini talep etti. Fırıncı İsmail koyuncu da, “Yaptığımız suç ise ceza verin. Polise yardım için yakalamak suç olduğunu bilmiyordum. Mağduriyetimin giderilmesi için beraatimi istiyorum" savunmasını yaptı. Sivil sanık Ebubekir Harlar ise "Savcı yakaladıktan sonra dövdüğümü söylüyor. Böyle bir şey yok. Tut demesiyle tuttum, daha sonra geri çekildim. Bana yakala suçsa ceza verin, dövdün diye ceza vermeyin." diye konuştu. Sivil sanık Ramazan Koyuncu da 17 aydır suçsuz yere cezaevinde yattığını belirterek beraatini talep etti.

Tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’un avukatı Selim Karakoyun, TÜBİTAK raporunun mahkemeye ulaşıncaya kadar ailenin görüntülerdeki kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğunu söyleyemediğini anlattı. Mahkemeye ulaşan görüntülere göre dövülen şahsın Korkmaz olmadığını iddia eden Karakoyun, "Adli Tıp raporunda Ali İsmail Korkmaz’ın merdivenden düşmüş olma ihtimali ile hastane mikrobundan ölmüş olabileceği değerlendirilmemiştir. Mahkeme, bunları da araştırmalıdır." dedi.

Diğer sanık avukatları da olayın doğru tespit edilmesi gerektiğini belirtti. Selim Karakoyun’un savunmasına anne Emel Korkmaz, tepki gösterdi. Emel Korkmaz, "Yalan söylüyorsunuz. Çocuğunuz yok mu sizin? Doğruları konuşun” diye bağırdı. Söz verilen Ebubekir Harların avukatı Kaan Yırtımcı da “İddianamede olay anlatımında maktülün vuruş aldığı bölgeler olarak bel sırt kol geçerken, mütalaa da kafa bölgesi eklenmiştir. Ben izliyorum, teker teker seçemiyorum. Maktülün öldürdüğü Mevlüt Saldoğan olduğu belirlenmiştir. Benim müvekkilim ve diğer sivil sanıklar kastı aşmamıştır. Kolluk aşırı güç uygulamıştır. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum." dedi. Ağabey Gürkan Korkmaz, sanık avukatına bağırarak tepki gösterdi.Kısa süren sözlü sataşma, mahkeme başkanının uyarılarıyla sona erdi.

Mahkeme başkanı ara kararı açıklamak üzere duruşmayı 15 dakika erteledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi