Öne Çıkanlar lavanta yetiştiricilliği mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi Gıda ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Antalya'da kadın çiftçiler yarıştı

Antalya'da kadın çiftçiler yarıştı

- "Kadın Çiftçiler Yarışıyor 2. Bilgi ve Kültür Yarışması"nın birincisi Gazipaşa ilçesinden katılan Kaptanoğlu oldu - Yarışmanın birincisi 15 bin, ikincisi 10 bin, üçüncüsü ise 7 bin 500 lirayla ödüllendirildi
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce düzenlenen "Kadın Çiftçiler Yarışıyor 2. Bilgi ve Kültür Yarışması"nın finali yapıldı.
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, tarım ve çiftçiliğin insanlık tarihi kadar eski olduğunu, ilk insandan bugüne kadar çiftçiliğin hiç bitmeyecek meslek ve uğraş olduğunu söyledi.
Bugün dünyanın ve insanlığın en büyük probleminin gıda, güvenli gıda ve sağlıklı beslenme olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, "Neredeyse televizyon programlarının yüzde 60-70'i gıda, yeme-içme, yemek programları, gıda ve sağlıklı beslenmeyle ilgili. Tarım ve çiftçilikle ilgili ürünün modası hiç geçmeyecek, hep gündemimizde olacak ve hep tarımı konuşuyor olacağız." dedi.
Karaloğlu, yarışmaya katılma cesareti gösteren bütün kadınları tebrik ederek finale kalan yarışmacılara başarılar diledi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise yarışmaya 18 ilçeden 133 kadın çiftçinin katıldığını belirterek her alanda kadınların yanında olup desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.
Yarışmanın tarım ve üreticiye verdikleri önem ve kıymetin göstergesi olduğunu dile getiren Türel, şöyle devam etti:
"Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak tarım üreticimize destek olmak için birçok farklı alanda çalışıyoruz. Çiftçilerimize tarım sulamasında bedelsiz olarak elektrik desteği sağlanması için 2 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kurduk. Önümüzdeki yıl bu santrallere toplamda 30 milyon lira harcamış olacağız. Güneş enerji santralleri kurarak sulama birlik ve kooperatiflerimize elektriği bedava verme fikri Ankara'daki genel başkan yardımcılığım dönemimden beri konuşulan Türkiye'de ilk ve örnek projedir, bir Menderes Türel projesiydi. Bugün ben bu kadar kadın çiftçimizin nezdinde bir itirafta da bulunmak istiyorum. Aslında bu projenin fikri sahibi çok kıymetli eşim Ebru Türel'dir. Ona bundan dolayı teşekkür ediyorum."
Konuşmaların ardından finale kalan 8 kadın çiftçinin yarışması yapıldı. Yarışmada, 15 sorunun 9'una doğru cevabı veren Gazipaşa ilçesinden katılan Güler Kaptanoğlu birinci, Elmalı ilçesinde katılan Şerife Özkaya ikinci, Finike ilçesinden katılan Hacer Kılbacak ise üçüncü oldu.
Yarışmanın birincisi 15 bin, ikincisi 10 bin, üçüncüsü ise 7 bin 500 lirayla ödüllendirildi.
Dereceye giren yarışmacılara Vali Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ve Bakanlık Müsteşarı Özlü, ödüllerini verdi.
Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen yarışmaya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Hasan Özlü, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen ve vatandaşlar da katıldı.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı