Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Zaman Gazetesi Genel Müdürü Ekrem Dumanlı’nın mahkeme görüntülerinin internet ortamına düşmesi ile birlikte gözaltına alınması için hazırlanan dosyanın ne kadar boş olduğu kamuoyu tarafından görüldü. Dumanlı’nın hakkındaki bütün suçlamaya gerekçe gösterilen iki köşe yazısı ve bir haber olduğunu sormasına karşın hakimin “evet hepsi bu” şeklinde cevap vermesi hukukçuları şaşırttı. Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık “Bu dosyadan nasıl terör örgütü çıkarılacak. Eğer bir terör estiriliyorsa bunu sulh ceza hakimlikleri ve siyasi iktidar yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.

14 Aralık’ın Türkiye’de basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne ve hukuk devletine vurulan darbelerden biri olduğunu ifade eden Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık “Kimse siyasi iktidar gibi düşünmek zorunda değildir. Bugün Türkiye’de 75 milyon insan yaşamaktadır. Hepimizin nasıl fiziki farklılıkları varsa, farklı düşüncelere sahip olmamız da en doğal hakkımızdır. Farklı düşüncelere sahip olmak ve bunu dile getirmek Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi evrensel bildirgesinde hem de anayasamızda güvence altına alınmıştır. En doğal en temel haklardan biridir.” dedi.

Ancak Türkiye’de siyasi iktidarın herkesi mutlaka kendisi gibi düşünmeye zorladığını ve kendisinin yaptığı uygulamalardan, yasama faaliyetlerine getirilen eleştirilerden ciddi rahatsızlık duyduğunu ifade eden Gazi Çıtırık, demokrasinin bir tahammül ve sabır işi olduğuna dikkat çekti. “Demokraside farklılıklar olacaktır. Bu farklılıkları yok etmek değil, bir zenginleşme aracı olarak kullanmak gerekir.” İfadelerini kullanan baro başkanı, şunları anlattı: “Üzülerek ifade etmek gerekir siyasi iktidar farklılıklar rahatsız olmakta, hep ötekileştirmekte, yok saymaktadır. Bu doğrultuda Türkiye’de siyasi iktidar gibi düşünmeyenler hep terörist ilan edilmişler, Ergenekoncu ilan edilmişler, paralel ilan edilmişler.”

14 Aralıkta siyasi iktidarın kendisi gibi düşünmeyen ve farklılıkları da ortaya koyan Zaman Gazetesi’nin sergilediği haber anlayışının bir nevi cezalandırılması olduğuna işaret eden Gazi Çıtırık, günler öncesinde Türkiye’de aydınlara, yazarlara, çizerlere ve gazetecilere operasyonlar yapılacağı dile getirildiğini söyledi. Gözaltı öncesi Ekrem Dumanlı’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına giderek hakkında yürüyen bir soruşturma olup olmadığına ilişkin sorusuna herhangi bir soruşturma olmadığını ilişkin cevap almasına rağmen arkasından yaşananlara vurgu yapan Adana Baro Başkanı Çıtırık, “Bu gelişmelerden muhalifleri sindirmek, korku toplumu oluşturmaktan başka bir şey olmadığı anlaşılmaktadır. Buradan bir terör örgütü çıkmaması gerekir. Bugün Türkiye’de maalesef bazı kavramları sulandırdılar. Her harekete bir darbe değerlendirmesi yapılıyor. Bu darbe çok ağır bir suçtur. Hükümete darbe suçunun oluşması için bunun için elverişli vasıtanın oluşması, suç unsurlarının oluşması bir araya gelmesi çok ağırdır. Her farklı düşüneni, her bir araya gelen 3 kişiyi terör örgütü ilan ederseniz, bu, insanların kişi güvenliği yok saymaktan ve anayasal hakları askıya almaktan başka bir şey değildir. Yani buradan zorlama kanıtlarla ve doğal yargıç ilkesine de aykırı olan sulh ceza hakimlikleri aracılığıyla da bir terör estirilmekte. Aslında bir terör estirilmekte ise bunu sulh ceza hakimlikleri ve siyasi iktidar estirmektedir. Dosyanın içindeki kanıtlar ortadayken ve sorduğunda da suçlamaların dayanağı olan şunlarsa yani iki makale ve yazılarsa, bunun ötesinde bir şey yoksa buradan nasıl bir terör örgütlenmesi çıkartılacaktır. Hukukun zorlanmaması gerekir. Hukukun herkese lazım olacağı unutulmamalıdır. Hukuku bugün parmak çoğunluğuna dayanarak muhaliflerinizi yok etmek için kullanıyorsanız. Onların kendilerini ifade etme hürriyetlerini varlıklarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanıyorsanız. Siyasi iktidar maalesef çok yanlış yoldadır. Hukuku içselleştirmek zorundadır. Tahammül etmek zorundadır.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin 17-25 aralık kara para aklama, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile birlikte hukuka müdahalenin en üst noktaya geldiğini ifade eden Mengücek Gazi Çıtırık, içerisinde bakan çocuklarının, dört bakanın ve başbakan oğlunun çeşitli işadamlarının bir operasyon başlatıldığını ve bu operasyonların cumhuriyet savcılarının topladığı kantılar doğrultusunda yapıldığını kaydetti. Operasyonun başladığı gün siyasi iktidarın yargıya ve kolluk kuvvetlerine müdahale etmeye başladığını dile getiren Çıtırık, kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kaldırıldığını, hukuk devletinin en temel ilkesi olan erkler arasındaki dengelemeyi sağlayan, fren mekanizmasını sağlayan kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırıldığını, yasama ve yargının tamamen ortadan kaldırılarak yürütmenin bunun her ikisinin de yerine geçtiğini kaydetti.

Gazi Çıtırık “Hukukun içselleştirilmesi lazım. Hukuk devleti açıklıktır, şeffaflıktır, hesap verilebilirliktir ve denetlenmektir. Bugün hesap vermekten kaçınan, denetim mekanizmalarının tıkandığı, yargıyı rejimi dönüştürebilmenin ve iktidar mücadelesinin bir aracı haline getirmiş ve kendi emir talimatlarını uygulayan bir siyasi iktidarla karşı karşıyayız. Bugün Zaman Gazetesi’nin başına gelen de budur. Oda Tv’nin başına gelen de budur.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı