Öne Çıkanlar Bitlis afetzede Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tohum desteklemesi interfresh

Bu haber kez okundu.

Ayçiçek ürününe kilo başı 10 kuruş fark ödenecek
Karadenizbirlik 2014 ayçiçeği ürününe kilo başına 10 kuruş fiyat farkı ödeyecek.

Ürün alım kampanyasının devam ettiğini fiyat farklarının birliğe ürün teslim eden tüm çiftçilere peşin olarak ödeneceğini söyleyen Genel Müdür Ünal Erarslan, "Birliğimiz, mübayaa(satın alma) ettiği 2014 yılı üretimi ayçiçeği için 1 lira 22 kuruş/kg avans fiyata ilave olarak 10 kuruş/kg fiyat farkı ödeme kararı alarak ayçiçeği nihai alım fiyatını 1 lira 32 kuruş/kg olarak belirlemiştir. Ürün alım kampanyası devam etmekte olup fiyat farkları birliğimize ürün teslim eden tüm çiftçilerimize peşin olarak ödenecektir. Yönetim kurulumuz ayçiçeği fiyatını belirlerken; ithal yağlık ayçiçeği ve ham ayçiçeği yağı fiyatları, döviz kurları, gümrük vergileri, dünya ve Türkiye rekoltesi, üretim maliyetleri, destekleme ve prim ödemeleri, diğer bitkisel yağlar ile üretici beklentilerini tek tek değerlendirmiştir." dedi.

Ülkemizde üretimi halen yeterli olmayan ve en büyük ithalat kalemlerinden birini teşkil eden yağlı tohumların ülkemiz topraklarında yetiştirilmesi çok önemli olduğunu hatırlatan Ünal Erarslan, “Ülkemizin mevcut yağlı tohum üretim potansiyeli istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde arttırılmalıdır. Yerli üretimin ve yerli üreticinin buluştuğu kooperatifler üst birliği olarak birliğimiz, kısıtlı kaynaklarını, yağlı tohum üreticilerinin mağdur olmaması ve üretimin devamı yönünde her zaman seferber etmiştir. Yağlı tohumların ülkemizde yıllardır süregelen sorunlarının (yetersiz sulama ve üretim, desteklemelerin az olması, ithalata bağımlı sektör vb.) çözümünde yerli üretim artışı en önemli konu olup bu amaçla devlet tarafından yapılacak teşvik ve desteklemeler mutlaka arttırılmalıdır." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,