Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı çit mazı fidanı dikimi Gıda

Bu haber kez okundu.

Aydın çiftçisi kuraklık çekmeyecek
Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Söke Ovası'nda kuraklık ve sulama yetersizliği tehlikesi bulunmadığını söyledi. Kuraklıkla mücadelenin, kuraklık yaşanmayan dönemlerde yapılması gerektiğini, Türkiye'de etkili olan kuraklığın Söke Ovası’nda yoğun tarım sulamasının yapıldığı dönemde ürünleri sulamada bir sıkıntı olmadığını ifade etti.

Kuraklıkla mücadele etmenin ve tedbirlerin almanın normal yıllarda yapılması gerektiğini aktaran Oda Başkanı Kocabaş, “Bugünlerde Söke Ovası’nda yoğun sulama yapılıyor. Yetkililerin de açıkladığı gibi sulamada sıkıntı çekmiyoruz. Bölgemizdeki sulama yatırımlarından Sarıçay ve Köprüalan baraj projeleri devam ediyor. Menderes Nehri’nin yatak temizliği ve Menderes’in güneyindeki toplulaştırma çalışmalarından memnunuz. Bu yıl da sulama suyunda sorun olmamasını, yapılan yatırımları olumlu bulurken 2007 yılında yaşadığımız kuraklığı da unutmadığımızı hatırlatmak isterim. Geçtiğimiz yıl hükümetin, 2013-2017 arasını kapsayan tarımsal kuraklıkla mücadele stratejisi ve eylem planına dayalı olarak Aydın ili tarımsal kuraklık planının hazırlanmasını önemli buluyoruz. Planda hedeflenen çevresel açıdan sürdürülebilir tarımsal su kullanım planı ile kuraklığın yaşanmadığı dönemlerde ileriye dönük gerekli bütün tedbirleri alma konusunda işbirliğine, sorumluluklarımızı yerine getirmeye hazırız. Yeter ki planlar masada kalmasın. Unutulmasın ki olası bir kuraklıkla mücadelede tedbirlerin normal yıllarda alınması, çiftçilerimizin ekonomik, sosyal ve çevresel zararları daha hafif atlatmasına yarayacaktır. Son olarak çiftçilerimize bir uyarıda bulunmak istiyorum. Menderes Nehri kenarında yapılan setlerin, sulama amaçlı uygulamalarda kısmen bozulmuş olduğu DSİ yetkilileri tarafından tespit edildi. Çiftçilerimiz, sulama sezonu bittikten sonra bozulan yerleri onarmalı.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı