Öne Çıkanlar çiftlik bank new york borsası çiftçi tarım tarım ve orman bakan yardımcısı

Bu haber kez okundu.

Aydın'da incir yetiştiricilerine ilekleme eğitimi veriliyor
Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, kuru incir üretilen bölgelerde ilekleme eğitimlerine başladı. Konu hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “İlek meyvelerinin, içlerindeki arılarıyla birlikte dişi incir ağaçları üzerine bırakılması işlemine ilekleme, bu amaçla kullanılan erkek incir meyvelerine ise ilek denir. İncir yetiştiriciliğinde ilekleme işlemi yapılırken zaman, karar ve miktar çok önemlidir. İlekleme, mevsim şartlarına ve bahçenin bulunduğu râkıma bağlı olarak değişmekle birlikte genelde haziran ayının ilk haftasında başlayıp ikinci hafta sonunda ya da üçüncü hafta başında bitirilmesi gereken bir işlemdir. Haziran ayında dişi incir meyveleri iri fındık büyüklüğüne eriştiklerinde ve koyu yeşil renkte parlak bir görünüm kazandıklarında, ilek meyveleri de iri ceviz büyüklüğünde, renkleri koyu yeşilden açık yeşile veya sarımtrak yeşile döndüğünde olgunlaşmış durumdadır. Böylece ilek meyvesinin ostiol kısmındaki pullar dışa doğru kabarmış ve ostiol, ilek arısının çıkışına olanak verecek hale geldiğinden ileklemeye başlanır.” dedi.

Dikkat edilecek hususlar hakkında da bilgi veren İl Müdürü Köksal, “İlekleme işlemi, sabahleyin havanın serin ve sakin olduğu saatlerde yapılmalıdır. İlek meyveleri, file torbalar içerisinde ağaçların gölge kısımlarına asılmalıdır. İlek arıcığı çıkışının aktif olduğu meyveler kullanılmalıdır. Hastalıklı, yaralı veya bereli, vakti geçmiş ilek meyveleri kullanılmamalıdır. Bir ağaca asılacak ilek miktarı ağacın büyüklüğü, toprağın yapısı ve ilek çeşidine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aşırı ileklemeden kaçınmak için incir bahçesi içerisine erkek incir ağacı dikilmemelidir. İlekleme işlemi bittikten sonra kuruyan ilek artıkları, toplanarak bahçeden uzaklaştırılıp imha edilmelidir. Bu amaçla İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü'nce, ilimizde kuru incir üretimi yapılan Germencik, İncirliova, Efeler, Köşk, Sultanhisar, Nazilli, Kuyucak, Buharkent ve Bozdoğan ilçe ve köylerimizde incirde ilekleme eğitimi başlatılmıştır.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı