Öne Çıkanlar eğitim ayçiçeği yetiştiriciliği lavanta hünnap meyvesi ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Bakan Elvan, 3. Havalimanı inşaatındaki kot düşürme iddialarını doğruladı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, basında yer alan 3. Havalimanı inşaatındaki kot düşürme iddialarıyla ilgili, “Kotun düşürülmesi bir anlamda bir taraftan evet kot düşürülecek, çünkü uygulama projesinde siz detay çalışıyorsunuz. Yani avam projesinde yaptığınız çalışmalar tamamen yüzeyseldir. DHMİ tarafından verilen avam proje uygulama projesi değildir. Bizim için esas olan uygulama projesidir. Avam projede bit kot ifade edilmiştir. Ancak denmiştir ki sözleşmede bu kotu değiştirebilirsiniz denmiştir.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. Havalimanı şantiyesinde basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Lütfi Elvan,
bir basın mensubunun devam eden çalışmalarda kotun düşürüldüğü iddialarıyla ilgili sorusunu cevapladı. İddiayı doğrulayan Elvan, kot düşürme izninin yapılan sözleşmede de yer aldığını söyledi.

Bakan Elvan sözlerini şöyle sürdürdü: “İnanın zaman zaman bunları duyduğumda bunları tebessümle karşılıyorum. Şunu söylemek istiyorum değerli arkadaşlar. Bu bir teknik konudur. Yani kulaktan dolma bilgilerle bir takım ifadeler kullanmak, yazılar yazmak hiçbir gazeteci arkadaşımıza yakışmaz. Bize her şeyi açık seçik sorabilirsiniz. Biz sözleşmemizde neyi söylemişiz demişiz ki; avam projeyi size veriyoruz uygulama projesini yapacaksınız uygulama projesi sırasında bizim sözleşmemizde olmazsa olmazlarımız var. Örneğin 6 tane pist bu 6 pistin bağımsız olması, 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olması buna benzer olmazsa olmazlarımız var. Ama sözleşmede biz şunu da söylemiştik. Kotun değiştirilebileceğini de ifade etmişiz. Hatta firmalar bunu teklif ederken bunu sormuşlar değerli arkadaşlar. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne sormuşlar. Kot değişikliği mümkün olabilir mi? Bir zehilnameyle ilgili şirketlere teklif veren ya da verecek olan şirketlere burada bir kot değişikliği mümkün olabilir şeklinde bir ifade kullanmışlar. Sözleşmedeki hüküm neyse bu hükmü aynen zehilnameyle tüm taraflara bildirmişler. Şimdi biz gelen soru şu; efendim siz kotu düşürdüğünüz zaman bir maniya problemiyle karşı karşıya kalır mısınız? Değerli arkadaşlar hiçbir şekilde yine sözleşmemizin olmazsa olmazlarından biri şudur, maniyayla ilgili hiçbir problem olmayacak. Ve dolayısıyla yapılan uygulama projesi de hiçbir şekilde maniyayla ilgili bir problemin olmadığını gösteriyor. O nedenle yani kotun düşürülmesi bir mania problemi olduğu anlamına gelmiyor. Kotun düşürülmesi bir anlamda bir taraftan evet kot düşürülecek, çünkü uygulama projesinde siz detay çalışıyorsunuz. Yani avam projesinde yaptığınız çalışmalar tamamen yüzeyseldir. DHMİ tarafından verilen avam proje uygulama projesi değildir. Bizim için esas olan uygulama projesidir. Avam projede bit kot ifade edilmiştir. Ancak denmiştir ki sözleşmede bu kotu değiştirebilirsiniz denmiştir. Ha kot değişikliğinde ne olacak? Kot değişikliği demek maliyetlerin düşmesi anlamına gelmiyor arkadaşlar. Efendim kotu değiştirince 10 milyar Euro’luk yatırım öngördüler daha az yatırım yapacaklar devleti zarara uğratacaklar. Böyle bir şey yok arkadaşlar. Eğer konsorsiyumun öngördüğü rakamın üzerinde bir maliyet söz konusu olacak yatırım için bunu da hep birlikte göreceğiz. Diyelim ki konsorsiyumun bize öngördüğü rakamın 10 milyar Euro'luk rakamın altında gerçekleşti maliyet. 9 milyar Euroluk bir yatırım gerçekleşti.1 milyar Euroluk bir fark var. Yine biz sözleşmede yazdık aradaki fark devletin lehine devletin kasasına yine girecek.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı