Öne Çıkanlar bakan yardımcısı akif özkaldı ayçiçeği zararlıları lavanta can erik hasadı interfresh fuar

Bu haber kez okundu.

Bakan Elvan: Kuzey Marmara Otoyolu çevresinde yapılaşma olmayacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kuzey Marmara Otoyolu'na bağlantıyı sağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ilk tabliyesini yerleştirdi. Elvan, otoyol ve köprü inşaatının büyük bölümünün ormanlık alanda gerçekleştiğini belirterek, "Özellikle otoyolun geçiş güzergahına baktığımızda da aşağı yukarı yüzde 78’sinin orman arazisinden geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla buralarda bir yapılaşma kesinlikle söz konusu olmayacaktır.” dedi.

Bakan Elvan, gazetecilerle birlikte İstanbul'a yapılacak 3. köprünün (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ilk tabliyesinin yerleştirilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Köprü inşaatı hakkında bilgi veren Elvan, köprünün ana açıklık itibariyle, kule yüksekliği ve köprü genişliği itibariyle dünyanın en uzun ve en büyük asma köprüsü olacağını belirtti. İlk tabliyenin yerleştirilmesinin teknik olarak büyük önemde olduğunun altını çizen Elvan, "İlk tabliyesini yerleştirme işlemi kilit bir işlem. Çünkü yerleştirilen segment, köprünün en fazla basıncını alan, bir anlamda beton ile çeliğin birleştirildiği nokta. O yüzden çok önemsiyoruz." dedi.

Köprüde şu an itibariyle 305 metre yüksekliğe ulaşıldığını ve bu mesafenin en fazla 322 olacağını belirten Elvan, köprünün kulelerine yönelik betonarme çalışmalarının ise tamamlandığını kaydetti. Elvan, "59 metrelik bir köprü genişliğimiz var ki bu dünyanın en geniş asma köprüsü. 10 şeritli olacak, bunlardan 8 şeridi karayolu, 2 şeridi ise raylı sistemler için ayrılmış durumda. Raylı sistem çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz demiryolu yapımına da başlayacağız. Köprünün kenar açıklıklarıyla birlikte toplam uzunluğu 2 bin 164 metre. Bugün ilki yerleştirilen tabliyelerden toplam 59 tane yerleştirilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Köprü'de toplam 121 bin kilometre kablo kullanılacağını ve bu miktarın Dünyayı 3 kere dolaşacak uzunluk anlamına geldiğini anlatan Elvan, "Bu köprü ile bağlantılı olarak 95 kilometrelik otoyol çalışmamız da devam ediyor. Şu anda toplam 68 milyon metreküplük yapılması gereken kazının 49 milyon metreküpünü tamamladık. Yani kazı çalışmalarının yüzde 70’ini gerçekleştirmiş durumdayız. 41 milyon metreküplük dolgu işleminin ise şu ana kadar 22 milyon metreküpü tamamlandı. 95 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu’nda toprak işi olarak yüzde 65'lik gerçekleşme sağlandı. Projede 35 adet viyadük bulunuyor. 106 adet alt ve üst geçidimiz olacak. Bunların da yüzde 35’inde fiziki gerçekleşme söz konusu. Toplam boyu bin 200 metre olan iki adet tünel inşa ediyoruz. Riva tünelinin tamamını bitirdik, Çamlık tünelinde ise yüzde 38 oranında gerçekleşmemiz var. Yaklaşık 5 kilometrelik kesimde asfalt çalışmalarını tamamladık. 6 bin 350 personel çalışıyor." ifadesini kullandı.

Projede gecikme olmadığını belirten Elvan, köprünün açılışı için 29 Ekim 2015 hedefini koyduklarını belirtti. Elvan, Konuşmasının ardından telsizle köprünün kulelerinde bulunan ekiple haberleşerek ilk tabliye yerleştirme işlemini gerçekleştirdi.

PROJENİN YÜZDE 78'İ ORMANLIK ALANDAN GEÇİYOR

Bakan Elvan, törene katılan basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Proje kapsamında inşaat devam eden otoyol çevresinin imarı açılıp açılmayacağı sorusunu cevaplayan Elvan, “Biz 3.Köprüyü ağırlıklı olarak transit geçiş yapan ağır taşıtlar için kullanacağız. Şu anda bu taşıtlar yoğun şekilde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiyor. Bu köprü tamamlanınca ağır taşıtlarımız Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanacaklar. Toplam araziye baktığımızda da özellikle otoyolun geçiş güzergahına baktığımızda da aşağı yukarı yüzde 78’sinin orman arazisinden geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla buralarda bir yapılaşma kesinlikle söz konusu olmayacaktır.” dedi. Bakan Elvan, Marmaray için alınan ve Haydarpaşa’da çürümeye terk edilen vagonlar iddiasıyla ilgili soruya ise “iddiayı ilk kez duyuyorum, arkadaşlarımla görüşüp gerekli cevabı vereceğim.” dedi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi