Öne Çıkanlar kırsal kalkınma yatırımları jakaranda ağacı vairo badem çeşidi makam aracı eğitim

Bu haber kez okundu.

Baro Başkanı Çıtırık: Adalet duygusu ağır yara almıştır
Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ali İsmail Korkmaz dosyasının karar duruşmasını izleyen Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, davanın sonucunun böyle olmaması gerektiğini savundu. Çıtırık, “Adalet duygusu, çok ağır yara almıştır. Verilen karar kamuoyu vicdanını asla tatmin etmemiştir.” dedi.

Toplanan kanıtlar, olayın gerçekleşme şekline aykırı, vicdanları yaralayan ve toplumda zaten kalmayan adalete güvenini daha da sarsan bir karar verildiğini iddia eden Çıtırık, şöyle devam etti: “Tekmelerle, odunlarla, coplarla vuranların kastının, yaralama olduğunu nitelemek gerçekten çok düşündürücü ve üzücüdür. Savcılık makamının eylemi kasten adam öldürme olarak nitelemesi doğru ve yerindedir. Ancak mahkeme heyeti, mütalaayı da dikkate almamıştır. Hiç olmazsa TCK 21.maddesinin 2. fıkrasında düzenlenen ‘olası kast ile adam öldürme’ olarak nitelendirilmesi gerekirdi. Yerel mahkeme kararını verdi. Bundan sonra temyiz süreci başlayacaktır. Dileğimiz adalet duygusunun çok ciddi yara aldığı ve vicdanları kanattığı bu karardan Yargıtay sürecinde dönülmesidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de dahil tüm hukuki yollar devam edecektir.”

Kararın geçmişten günümüze gelen zihniyetin, bir kez daha açığa çıkması olarak değerlendiren Çıtırık, başlangıçtan itibaren kanıtların karartılması için her şeyin yapıldığını söyledi. Çıtırık, şunları söyledi: “Güvenlik kuvvetleri ve onların işbirlikçisi olan esnaf (!) olan vatandaşın birlikte gerçekleştirdiği ancak Eskişehir Barosu avukatların titiz ve özverili çalışmaları sonucunda yargılama aşamasına geldi. Bu dosyada sözde güvenlik de sağlanamayacağı gerekçesiyle dosya Eskişehir'den Kayseri'ye nakil oldu. Her duruşmada Kayseri'de olağanüstü güvenlik önlemeleri alındı. Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine, avukatlara ve duyarlılık gösteren yurttaşlara her türlü zorluğun çıkartıldığı, bütün bunlara rağmen adalete inanan insanların ‘acaba’ dedikleri bir dönemde verilen bu karar son derece üzücü.”

Verilen karar ile bir kez daha devleti ve onun memurunu koruma refleksiyle hareket edildiğini ileri süren Çıtırık, “Yurttaşına karşı ‘Çanakkale ruhuyla’ hareket edildiğini, ‘zafer kazanıldığını’ dile getiren üstünlerin zihniyeti ile mücadelemiz hukuk zemininde devam edecektir. Hukukun üstünlüğü mücadelesine barolar olarak devam ederken, yurttaşlarımızın da yanımızda olacağına inancımız tamdır.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,