Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu sel madurları jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Baro Başkanı Çıtırık: Yolsuzlukların aklanma yeri yargıdır, komisyonlar değil
Adana Baro Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık, Türkiye’nin yolsuzluklarla anılan bir ülke haline geldiğini belirterek, “Yolsuzlukların aklanma yeri yargıdır.” dedi.

Çıtırık, 9 meslektaşının ruhsat töreninde, yolsuzluk ve iç güvenlik paketi konularında eleştirilerini dile getirdi. Türkiye’nin yolsuzluklarla anılan bir ülke haline gelmesinden, hukuk tanımazlığın önüne geçilememesinden, temel hak özgürlüklerin önüne ket vuracak yasa tekniklerinden rahatsızlık duyduğunu belirten Çıtırık, meclis komisyonlarının aklanma yeri olmadığını söyledi. Çıtırık, “Parlamentonun gündeminde 4 bakan ile ilgili görevlerinde bulundukları süreçle ilgili yolsuzluk iddiaları bulunmaktadır. Komisyonlar aklanma yerleri değildir. Kamuda sıfat taşıyanların suçlu olup olmadığına yandaşlarınızla oluşturduğunuz düzeneklerle değil yargı önünde hesap vermek suretiyle aklanıldığı takdirde bir anlam ifade eder.” dedi.

'SİYASETİN ZENGİNLEŞME ARACI OLMAKTAN ÇIKARTILMASINI İSTİYORUZ'

Türkiye’nin iç açıcı olmayan günlerden geçtiğini vurgulayan Çıtırık, bunlardan en önemlisinin yolsuzluk olduğunu dile getirdi. Çıtırık, yolsuzluğun, demokrasiyi, etik değerleri, adaleti zayıflatan, sürdürebilir kalkınmaya ve hukukun üstünlüğünü tehlikeye sokan toplumsal istikrar ve güvene yönelik bir tehdit olduğunun altını çizdi. Kamuda sıfat taşıyanların özel çıkarlarını kamu sıfatlarını kötüye kullanmalarının yolsuzluk olduğunu ifade eden Mengücek Gazi Çıtırık, “Bugün yolsuzluk bir yerel sorun olmayı aşmış uluslararası problem hale gelmiştir. BM Yolsuzluk Sözleşmesi 2003 yılında imzalanmış ve TBMM’de 2006 yılında uygunluk yasası da onama vererek yürürlüğe girmiştir. Biz ülkemizde temiz toplum temiz siyaset istiyoruz. Siyasetin zenginleşme aracı olmaktan çıkartılmasını istiyoruz. Kamu kaynaklarının doğru ve yerinde kullanılmasını istemekteyiz. Kamuda sıfat taşıyanların da kendileri, yakınları ya da özel ilişki içerisinde bulunduklarının da çıkarları doğrultusunda görev yapmamalarını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

'KOMİSYONLAR YOLSUZLUKLARI AKLANMA YERİ DEĞİL, MAHKEMELERDİR, TOPLUMUN VİCDANIDIR'

Parlamentonun gündeminde 4 bakan ile ilgili görevlerinde bulundukları süreçle ilgili yolsuzluk iddiaları bulunduğunu hatırlatan Çıtırık şunları söyledi: “Komisyonlar aklanma yerleri değil, aklanma yerleri mahkemelerdir, aklanma yerleri toplumun vicdanıdır. Bu anlamda, kim suçludur, kim suçlu değildir yandaşlarınızla oluşturacağınız düzeneklerde değil, yargı önünde hesap vermek suretiyle aklanıldığı takdirde bir anlam ifade edecektir.”

'İÇ GÜVENLİK PAKETİNİ KABUL ETMİYORUZ'

Türkiye’yi bekleyen bir başka tehlikenin ise İç Güvenlik Paketi olduğuna işaret eden Baro Başkanı Çıtırık, “Bu paket yurttaşın temel hak ve özgürlüklerini, kişi hürriyeti ve güvenliğini ciddi tehlikeye sokacaktır. Bu paketin yasalaşmaması için halkı bekleyen tehlikeyi anlatmak bizim boynumuzun borcudur. Gözaltı, cumhuriyet savcısının kararıdır. Savcıyı devre dışı bırakmak suretiyle kolluğa verilen görevle Türkiye’de bir dönem olduğu gibi gözaltında kayıpların ve faili meçhul cinayetlerin olduğunu unutmamak gerekir. Valiler ve Kaymakamlara yargı görevini veremezsiniz. Kimse kaynağını Anayasadan almayan bir görev ve yetki de üstlenemez. Valiler ve Kaymakamları birer kolluk görevlisi haline getirmezsiniz. O hep eleştirdiğimiz parti devlet anlayışını; valiler ve kaymakamları siyasi iktidarın temsilcisi haline getirecek bu paketi asla kabul etmiyoruz.”

Konuşmaların ardından baroda staj dönemini tamamlayan 9 avukat meslek yemini ederek, ruhsatnamelerini aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı