Öne Çıkanlar tarım Adilcevaz besi sığırı yetiştiriciliği fındık fiyatları arttı chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Bebeğinizin iki gözünün uyumlu hareket edip etmediğine dikkat edin
Yeni doğan bebeklerin çoğu iki gözünü aynı anda uyumlu hareket ettiremez. Ancak 3 aydan sonra bu uyum sağlanamazsa, doktora başvurulması gerektiği belirtildi.

Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Tutanç, bebeklerin göz sağlığı hakkında bilgi verdi. Bebeklerde çapak, göz iltihabı, arpacık ve şaşılık sorunlarına dikkat çeken Tutanç, doğum sırasında bebeğin gözüne kan yada sıvı bulaştığı için doğumdan sonra göz iltihabı görülebileceğini dile getirdi. İltihaplar için doktorun göz damlası verebileceğinin altını çizdi.

Bebeğin uyandıktan sonra göz kapaklarını birbirine yapıştıran sarımsı sıvı oluştuğunu belirten Dr. Tutanç, oluşan çapaklar için yapılacak en iyi şeyin pansuman olduğunu kaydetti. Kaynatılmış ılık suya batırılacak pamukla bebeğin gözünü iç köşeden başlayarak dışa doru silmek gerektiğini vurgulayan Dr. Tutanç, iyileşmemesi halinde doktora başvurmak gerektiğini ifade etti.

ARPACIK VARSA

Bebeğin alt yada üst göz kapağında kırmızı ve ağrı veren bir şişlik varsa, kirpik kökündeki bir enfeksiyon nedeniyle arpacık oluşmuştur” diyen Dr. Tutanç, şu bilgileri verdi: “Arpacık kendi kendine kuruyabildiği gibi bazıları da birkaç gün içinde patlar ve iyileşir. Çabuk olgunlaşıp patlaması için sıcak suyla ıslattığınız pamuğu bir süre tutabilirsiniz. Günde 2-3 kere bu masajı uygularsanız arpacık iyileşecektir.”

Dr. Tutanç, şaşılık konusunda ise şunları söyledi: “Yeni doğan bebeklerin çoğu iki gözünü aynı anda uyumlu bir şekilde hareket ettiremeyebilir. Bunu zamanla öğrenirler. Eğer 3 aylık olduğunda gözüne bir şey tutup sağa sola hareket ettirdiğinizde iki gözü uyumlu hareket etmiyorsa, doktorunuza başvurmalısınız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi