Öne Çıkanlar trakya e-fidancim eğitim tarım fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Bozok Üniversitesi Hastanesi'nde 1.100 kişiye anjiyo yapıldı
Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Koroner Anjiyografi Ünitesi’nde bu yıl itibari ile 1.100 kişiye anjiyo yapıldı.

İlde geçen yıl hizmete açılan Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Koroner Anjiyografi ünitesi, kalp krizleri, kalp damarı tıkanıklıkları, stent uygulaması gibi pek çok hayati önem taşıyan tıbbi müdahalelerle hastalara hayat veriyor. Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, yaptığı açıklamada Yozgat’ta bir yıl önce hizmete giren koroner anjiyo ünitesinde bir yıl içerisinde 1.100 kişiye anjiyo yapıldığını söyledi. Anjiyoların başarılı bir şekilde yapıldığını ve anjiyo olacak vatandaşların il dışında başka merkezlere gitmesine gerek kalmadığını vurgulayan eden Prof. Dr. Erbay, “Yozgat’ta kalp hastası gerçekten sandığımızdan daha fazla, buradaki hastalar daha önce genellikle Ankara’ya geliyorlardı. Ankara dışında Kayseri’ye, İstanbul’a ve diğer kentlere hasta popülasyonu açısından bir yayılım oluyordu. Hastanemizde artık 24 saat hizmet verme imkanımız da doğdu. O yüzden hastalarımın yüzde 90’ı Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalına başvurmaktadır. Hastanemizde hastaya anjiyo gerekiyorsa anjiyo, anjiyo sırasında anjiyo plasi gerekiyorsa anjiyo plasi ve stent takma işlemi gerçekleştiriyoruz." dedi.

"KALP HASTALIKLARININ ÇOĞUNUN SEBEBİ BESLENME İLE ALAKALI"

Kalp hastalıklarının çoğunun sebebinin beslenmeyle ilgili olduğuna dikkat çeken Erbay, "Halkımız beyaz et yerine dana ve kuzu eti tercih etmektedir, halbuki sağlıklı olanı beyaz ettir. Ayrıca yöre halkımız spordan uzak hareketsiz yaşamaktadır. Bunun yanında karbonhidratlarda beslenme alışkanlığı var. Bu da günlük toplam kalori miktarını artırmaktadır ve dolayısı ile hastalarımız koroner kalp hastalığıyla karşı karşıya kalmaktalar." diye konuştu.

Vatandaşlara sağlıklı beslenme konusunda önerilerde de bulunan Erbay, “Az ve yağsız yemek, yağ kullanılacaksa sıvı yağ kullanılmasını ve spor yapmalarını öneriyoruz. Haftanın 5 günü en az 1 saat tempolu yürüyüş herkesin yapabileceği bir aktivitedir. Az yiyeceğiz, yağsız yiyeceğiz, kırmızı etten uzak Akdeniz usulü dediğimiz sebze, meyve ve balıktan olan yiyecekleri tercih edersek kalp hastalığından uzak olmuş oluruz” şeklinde konuştu. Yozgat’ta genetik koroner kalp hastalığının bir zemini olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, “Bu konuyu çok iyi takip etmek gerekir. Hastalarımız arasında genç yaşta gelen hastalarımız var, koroner anjiyo yaptığımızda önemli daralma olduğunu saptıyoruz. Burada aile öyküsü de çok önemli, genetik olarak da kalp hastalıklarına maruz kalan bir hasta popülasyonu da var."şeklinde konuştu.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Kara’da, Yozgat ve çevre illere sundukları sağlık hizmetleri ile bölge halkının çevre illere sevkinin önemli oranda düştüğünü, Yozgat halkına yerinde sağlık hizmeti sunduklarını ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi