Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı yüksek planlama kurulu hayvancılık eğitim begonvil fidanı

Bu haber kez okundu.

Bozyazı'da meyve ve sebze seralarını don vurdu
Mersin'in Bozyazı ilçesinde, 2 günden beri etkili olan rüzgar ve soğuk hava meyve ve sebzeyi etkiledi. İlçede 2 gündür görülen soğuk hava ve rüzgara karşı nöbet tutan vatandaşların bir çok serasını don vurdu. Üretici, serasının sigortalı olduğunu, ancak sigortanın sadece heyelan ve su baskınlarına karşı olduğunu sonradan öğrendiklerini ifade etti.

Bozyazı Merkez, Tekmen ve Tekeli mahallerinde bir çok seraya don zarar verdi. Tekeli Mahallesi'nde üreticilik yapan Ercan Keleş'in 4 dönümlük salatalık serasındaki ürünün tamamını don vurdu, Keleş ürününü sökmeye başladı. Keleş, kredi çekerek yaptırdığı serasını gece meydana gelen don yüzünden tamamen kaybettiğini belirtti. Keleş, "Seram Tarsim tarafından sigortalı. Sera yaptığında sigortacılar 'Seranıza sigorta yapalım' dediler ve bunu kabul ettim. Ancak bugün bu afetten sonra öğrendim ki yapılan sigorta don olayını karşılamıyor, heyelana ve su baskınlarına karşı sigortalatılmış. Ancak bizim bölgemizde heyelan ve su baskını olmaz ama don tehlikesi her sene yaşanıyor, yetkililerden yardım ve sorunlarımıza karşı ilgi bekliyoruz." dedi.

Keleş, bankadan çekmiş olduğu kredi borcunu ödemek ve ailesinin geçimini sağlayabilmek için dondan etkilenen ürünü söküp tekrar yeni ürün dikeceğini belirtti. Keleş, giderlerinin daha da artacağını dolayısıyla yetkililerden sorunlarına çözüm beklediklerini söyledi.

Ardıçlıtaş Muhtarı Bekir Bakır ise üreticilerin don olayından dolayı ciddi zarar gördüğünü belirterek, ürünlere yapılan sigorta kapsamında eğer çiftçinin bir ürün kaybı söz konusu ise bunun mutlaka sigorta kapsamına alınması gerektiğini vurguladı.

Tekeli Mahhallesi'nde ziraat mühendisliği yapan Arif Gökmen de vatandaşları don olayına karşı devamlı olarak uyardıklarını belirterek, bugünlerde oluşabilecek olası don olaylarına karşı bazı önlemlerin alınabileceğini söyledi. Gökmen, başta Tarım Bakanlığı'ndan ruhsatlı olan ilaçların etkili olduğunu, bunun yanında sisleme, yağmurlama, ateş yakma gibi değişik tedbirlerin mutlaka ve etkili bir şekilde alınması gerektiğini dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,