Öne Çıkanlar lavanta üretim interfresh fuar interfresh vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

'Bu dönemdeki yağışlar tarım için çok önemli'
Son günlerde hızı artan yağmurlar, barajları doldurmaya başladı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sezai Delibacak, yaptığı açıklamada buğday ve arpanın ekiminin ekim ayında yapıldığını, bu dönemdeki yağmurların oldukça önemli olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Delibacak, “Ekim işleri için nem olması lazım, yağış çok önemli bir faktör. Bu yağış, ürünlerimiz için oldukça verimlidir. Ülkemiz genelde kışın yağış alıyor. Kışın yağan yağmurlar sayesinde toprak suya doyuyor, barajlar doluyor ve ürünler yetişiyor.” dedi. Türkiye'deki yağışların oldukça verimli olduğuna dikkat çeken Delibacak, böyle devam ettiği sürece barajların dolacağına ve bu sayede yaz aylarında oluşacak kuraklığın kısmen de olsa karşılanabileceğine dikkat çekti. Delibacak, “Ülkemizde genel olarak kış ayları yağışlı olur, yazın sıcak ve yağışsız geçer. Biz bir senelik yağışımızın yüzde 80’ini kışın alırız.” dedi.

'YAĞIŞ İYİDİR ANCAK ŞİDDETLİ OLURSA EROZYONA YOL AÇABİLİR'

Yağışların şiddetine de dikkat çeken Sezai Delibacak, “Pakistan’da şiddetli yağış olduğu zaman pamuk üretimi aksamıştı. Bu gibi durumlarda ürünlerin fiyatı artar ve bu derece şiddetli yağışlar, pazarları olumsuz etkileyebilir. Yağmur her zaman iyidir ancak şiddetli olursa bu problem olabilir, çünkü şiddetli yağış toprak erozyonuna yol açar. Yağmur yavaş yavaş yağdığı sürece hiçbir sorun teşkil etmez, aksine ürünler açısından oldukça iyi sonuçlar doğurur.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi