Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı çit mazı fidanı dikimi kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Buğday rekoltesinde kayıp yüzde 80'lere ulaştı, çiftçi çaresiz
Samsun’un Havza ilçesinde ekim sonrası yaşanan don ve zamanında yağmayan yağış nedeniyle buğday rekoltesinde yer yer yüzde 80'lere varan kayıplar yaşandığı belirtildi. Düşük rekolte nedeniyle hasat edilen buğdayın biçerdöver masraflarını dahi karşılamadığından yakınan çiftçiler, susuz tarım yaptıkları için ikinci bir ürün ekme şanslarının olmadığını, ne yapacaklarını bilemediklerini dile getirdi.

Havza'da Çayırözü ve Şeyhsafi mahallelerinde temmuz ayı ile başlayan buğday hasadı, bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmedi. Çiftçilerden Mithat Taşdemir, rekolte düşüklüğünü meydana gelen don olayı, havaların aşırı kurak geçmesi, yağış olduğunda ise yağmurun sert yağmasına bağladı. Hasadın biçerdöver ücretini dahi karşılamadığından yakınan çiftçiler, "Sigorta yaptırmadık, zararı da karşılayacak bir muhatap yok, hava da kurak geçince verim olmadı." diye konuştu.

Taşdemir'in tarla komşusu olan Remzi Barut ise "Yağmurlar zamanında yağmadı, Ortalama bir dönüm tarladan 100 kilogram buğday alamadık. Normalde 450 kilogramın altına düşmemesi gerek ama don, yağmur mahvetti. Çiftçiler borçlarını nasıl ödeyecek bunun düşüncesini yaşıyor. Biçerdöverciye versek, tarlayı biçme ücretini zor karşılıyor. Buğday 5 senedir aynı, bu sene fiyat iyi ama elde olmayınca yapacak bir şey kalmıyor." şeklinde konuştu.

"NE SAMAN VAR NE BUĞDAY"

Bölgedeki diğer çiftçiler de rekolte düşüklüğünden şikayetçi. Komşu köylerden Şeyhsafi Mahallesi'nde çiftçilik yapan Tevfik Gür de "Bu sene iyi değil buğday, dökümleri kötü, görüşü iyi ama buğday kellelerinin içi boş. Yağmurun sert yağması, dolunun bıçak yağması, buğdayı kesip attı, bu da çiftçiye ayrı bir sıkıntı verdi. Bu sene yaşanan yağmur, dolu buğdayda olduğu gibi samanda da etkisini gösterdi. Mahsulün boyu uzamadı, samana dahi sap kalmadı." sözleriyle durumu özetledi.

Başta kurak giden havalardan sonra yağan yağmurun etkisini göstermediğini aksine zarar verdiğini kaydeden Gür, arazide kimi yerde yüzde 30 kimi yerde ise yüzde 80 zarar olduğunu dile getirdi. Hasadın ardından tarlalarını ekmeyeceklerini belirten Gür, "Tarlamız bir sene boyunca boş kalacak çünkü bölgemizde su yok, su olmadan da başka bir şey ekilemiyor." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı