Öne Çıkanlar saksıda limon yetiştiriciliği abelya ağacı fidanı genç çiftçi hibe Atatürk barajı can erik hasadı

Bu haber kez okundu.

Bursa siyah incirine valilik genelgesi ile koruma
Bursa Valisi Şahabettin Harput tarafından yayınlanan genelge ile Bursa siyah incirinde Ethephon kullanılmaması, kesim ve ihraç tarihlerine uyulması istendi.

    Kendine has rengi, tadı ve nefaseti ile 'Bursa Siyah İnciri' olarak tescillenen ürünün bakım ve kesim ve ihracında uyulacak kurallar belirlendi.

    Bursa’ya özgü bir meyve olan siyah incirin bu alanda bir marka olduğunun altını çizen Vali Vali Harput, “Türkiye siyah incir üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Bursa’da yılda 20 bin ton civarında siyah inciri üretiliyor. Bunun yüzde 80’i yaş olarak ihraç edilirken yılda ülkeye 25-28 milyon dolar döviz girdisi sağlanıyor.” dedi.

    Ülke ve Bursa için çok önemli olan 'Bursa Siyah İnciri'nin bazı alanlarda zeytin ve bağ üretim alanları ile karışık tesis edildiğini anlatan Harput, “Zeytin ve bağ etmenlerine karşı mücadele esnasında zirai ilaç bulaşma riskine karşı ilaçlamaların, havanın rüzgarsız olduğu sabah ve akşam saatlerinde elle yapılması ilaç bulaşma riskini azaltacaktır.” dedi. Önceki yıllarda bazı üreticilerin incirde erkan olgunlaşmayı hızlandıran Ethephon kullandığına dikkat çeken Vali Harput, bundan dolayı da üreticilerle birlikte ülkenin de bazı sorunlarla karşılaştığına dikkat çekti.

    Ethephon ilacının yapay bir olgunluk sağlıyor görünmesine rağmen gerçekte ürünün kalitesini bozup raf ömrünü azalttığına dikkat çeken Harput, “Birkaç bilinçsiz ve sorumsuz kişinin, ülkemiz ekonomisine ve sektör paydaşlarına zarar vermeye hakkı yoktur.” dedi.

    Bursa ve ülkenin zarar görmemesi için Ethephon başta olmak üzere kesim ve ihraç tarihlerine uyulması çağrısında bulunan Vali Şahabettin Harput, üreticiler ve ihracatçılardan duyarlı olmalarını istedi. Vali Şahabettin Harput, Bursa’nın bu önemli ürününü korumak, üretici ve ülkeye zarar verecek davranışların önüne geçmek için valilik olarak hazırladıkları genelgeyi yürürlüğe koyduklarını anlattı.

    Bursa valiliği tarafından hazırlanan genelgede belirtilen hususlar ise şöyle sıralandı:
- Hastalık ve zararlı etmen bulunmadan kapama bahçe olarak tesis edilen siyah incir bahçelerinde zirai mücadele yapılmayacak.
- Zeytin ve bağ alanları ile karışık olan üretim sahalarında zirai mücadele uygulanırken her türlü önlemi alınacak.
- Bursa Siyah İncirinin kesim (hasat) tarihi; iklim koşulları, sulama, bakım şartları ve doğal olgunlaşma gibi durumları dikkate alınarak Ekonomi Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü komisyonca belirlenen tarihten önce kesinlikle ihracata yönelik kesim ve depolama yapılmayacak.
- Üreticiler tarafından olgunlaşmayı hızlandıran Ethephon etkili maddeli bitki gelişimini düzenleyiciyi kesinlikle kullanmayacak.
- İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından kurulan denetim ekiplerince kesim ve ihraç izninin verileceği tarihe kadar denetimler aralıksız devam edecektir.
- Yasaklamaya uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,