Öne Çıkanlar e-fidancim eğitim tarım trakya fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Büyük Menderes Nehri 5 bin dönüm alanı su altında bıraktı
Aydın’da geçen hafta Büyük Menderes Nehri’nin taşması sonucu 5 bin dönüm ekili tarım arazisinin su altında kaldığı belirtildi. Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız, nehrin taşkınları ve ıslah çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Menderes havzasında geçen aralık ayında meydana gelen aşırı yağışlar ve nehirde su seviyesi yükselmesi sonucu taşkınlar oluştuğunu belirten Yıldız, bu taşkınlarda 5 bin dönüm tarım arazisinin su altında kaldığını belirtti. Menderes Nehri ıslah çalışmasında ise 55 km. kaldığını açıkladı.

Aşırı yağışlar sebebiyle Büyük Menderes Nehri’nde su seviyesi bazı kesimlerde yer yer sedde seviyesine ulaştı. Bunun sonucunda İncirliova, Yazıdere, Sınırteke, Söke ve Bağarası sınırları içerisindeki Menderes seddelerinde, Germencik ve Karaağaçlı sınırlarındaki İl Çayı ile diğer bazı kesimlerde sedde yırtılması sonucu taşkınlar oldu. Bu taşkınlar neticesinde genellikle arpa ve buğday ekili toplam 5 bin dönüm arazinin su altında kaldığını belirten DSİ Bölge Müdürü Yıldız, “Büyük kısmı taşkın seddesi içerisinde kalan ve taşkın alanı olarak belirlenmiş alanlar su baskınından etkilenmiştir. Aydın’a son üç ayda 400 mm., aralık ayında 230 mm., sadece aralık ayının son haftasında yaklaşık 130 mm. yağış olmuştur. Son üç aylık yağış uzun yıllar ortalamasının yüzde 60, aralık yağışı ise yüzde 92 üzerindedir. Büyük Menderes havzasına düşen yağış ise ortalamaların yüzde 88,5 üzerindedir. Bu veriler de normalin çok üzerinde bir yağışlı periyot geçirildiğini göstermektedir.” dedi.

Menderes Nehri ıslah çalışmalarında 25’in üzerinde iş makinesi kullandıklarını belirten Kaya Yıldız, “2014 yılında da Söke regülatörü ile Çalıköy Özbaşı yolu köprüsü arasındaki 30 km.’lik bölümün tamamlanmasıyla toplamda 87 km. ıslah ve sedde teşkili tamamlanmış, Ege Denizi’ne yaklaşık 55 km. kalmıştır. Bunun yanında Menderes'te Koçarlı bölgesi Dedeköy altı sedde güçlendirme çalışması yapılmıştır. Ayrıca yine idari imkanlarla sadece 2014 yılında, 5 bin 500 metre taş tahkimat çalışması yapılmıştır. Toplu makineli çalışma kapsamında yapılan işler, Büyük Menderes'in akış güzergahındaki parsellerin durumuna bağlı kalınarak ve muvafakat alınarak 300 metreküp debiyi geçirebilecek şekilde yapılmakta olup toplu makineli çalışmaya 2015 yılında da hız kesmeden devam edilerek, 2016 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Netice olarak, havzadaki yoğun yağışlara bağlı Büyük Menderes'te su seviyesinin aşırı yükselmesi sonucu oluşan münferit taşkınlar ve su baskınları sonucunda genellikle arpa ve buğday ekili toplamda 5 bin dönüm tarım arazisi etkilenmiş, su seviyesinin düşmesinin ardından altı ekip olarak, 14 kamyon ve altı hidrolik ekskavatör iş makineleriyle gerekli müdahalelere kapsamlı olarak başlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Nazilli Feslek Regülatörü'nden, şu an bulunulan Söke Kovanburnu Regülatörü bölgesine kadar toplam 211 km.'si tamamlanan Büyük Menderes ıslahı toplu makineli çalışmasına, 25 adedin üzerinde iş makinesiyle 2015 yılında da hız kesmeden devam edilerek 2016 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Yıldız, “Çine Çayı birleşiminden itibaren önemli bölümlere, idaremiz makineleri ve yüklenici eliyle şu ana kadar toplam 360 bin metreküp taş tahkimat yapılmış olup 2015 yılında da seddelere taş tahkimat yapımına, idare makineleriyle ve ihaleli olarak devam edilecektir. Ayrıca Büyük Menderes ana yatağı haricinde Yalkı, İl Çayı, Çakmar, Cincin Çayı, Boydere gibi birçok yan kolu üzerinde de hem iş makinelerimizle hem de projeli olarak ıslah çalışmalarımız aşamalı olarak devam etmekte, aynı zamanda yukarı havzadan ana yatağa gelen rusubatı tutmak için de tersip bendi, ıslah sekisi yapımına yoğun bir şekilde devam edilmektedir.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi