Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Çanakkale'de Truva Atı ve Şehitler Abidesi logolu elmalar üretildi
Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı olan 2015 için özel logolu elmalar üretildi. Elmaların üzerinde Truva Atı ve Çanakkale Şehitler Abidesi resimleri bulunuyor.

Türkiye tarihinde önemli yere sahip Çanakkale Savaşları'nın 100. yılına az bir süre kala kutlamalar çerçevesinde yapılacak çalışmalar devam ediyor. Çanakkale Ticaret Borsası da buna katkı sağlamak için elmaların üzerine özel logolar yaptırdı. Elmalar ağaçların dalındayken üzerine Şehitler Abidesi ve Truva Atı'nın bulunduğu çıkartmalar yapıştırıldı. Bu yıl pilot olarak yapılan uygulama, olumlu sonuçlar verdi. Gelecek yılki kutlamalarda yerli ve yabancı misafirlere, logolu elmalar ikram edilecek ve hediye olarak verilecek.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver, bu yıl denemesini yaptıkları logolu elma yetiştirilmesinde olumlu sonuç aldıklarını belirterek, gelecek yıl daha çok logolu elma yetiştireceklerini söyledi. Elver, "2015 yılı, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı. Bu amaçla tarım ve çalışma alt grubumuzda bu konuyu ele aldık. Özellikle Çanakkale 100. yıl için gelen misafirlerimize tanıtım noktasında ne yapabiliriz, bunun üzerinde durduk. Hem bölgemizin ürünü olan elmamızda farkındalık oluşturmak hem de gelen misafirlerimizin Çanakkale'nin iki önemli öğesi olan Truva Atı ve Şehitler Abidesi'ne dikkatini çekmek üzere bu proje fikri oluştu kafamızda. Çalışma grubumuz çok benimsedi bu fikri ve hayata geçirmeyi planladık. Biz ilk etapta bir deneme çalışması yaptık. Bir pilot bölge belirledik ve bu elmaları ürettik." şeklinde bilgi verdi.

'ELMALARA ZARARI YOK'

Logonun nasıl ortaya çıktığı ve çalışma hakkında bilgi veren Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan Şükrü Çetinkaya ise bu yıl pilot bölge olarak yaptıkları çalışmada, elmalarda herhangi bir zararın oluşmadığını söyledi. Çetinkaya, elmaların üzerinde şeklin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: "Elmalar rengini almadan, yüzde 60 olgunluğa eriştiğinde özel hazırladığımız ve resmi çıkmasını istediğimiz stikerleri elmaların üzerine yapıştırıyoruz. Bu rengi alması yaklaşık iki hafta sürüyor. Bizim de çelişkilerimiz vardı öncesinde, acaba elmalara zararımız olur mu şekil bozukluğu ve çürüme gibi ama yaptığımız denemelerde elmalarda şekil bozukluğu da olmadı, çürüme de olmadı. Herhangi bir ilaç kalıntısı da olmadı. Tamamen doğal bir işlem. Tıpkı güneşte bronzlaşmak gibi. Elma da güneşte kızarıyor ama stiker yapıştırdığımız yer, güneş görmeyen kısımlar kızarmadığı için resim elmanın üzerine direkt çıkıyor. Dolayısı ile biz ürünü ön plana çıkarmak için Çanakkale'de, Türkiye'de üretilen elmaların yüzde 4'ü üretildiği için ürünümüzü öne çıkarmak için bunu yapmayı uygun gördük."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,