Öne Çıkanlar Gıda makam aracı eğitim trakya özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Çanakkale'deki Piri Reis Deniz Müzesi yenilendi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi bünyesinde 10 yıldır faaliyet gösteren Piri Reis Deniz Müzesi, kısa bir aradan sonra yepyeni yüzüyle hizmete açıldı. Sergilenen canlı türlerinin sayısını ve çeşitliliğini arttıran, dizayn, ışıklandırma ve prosedürler konusunda Avrupa standartlarına ulaşan müze ziyaretçilerini bekliyor.

Müze, 2004 yılında kapılarını açmıştı. Geçen süre içinde ilgi gören müze, yenilenerek tekrar hizmete açıldı. Onlarca farklı yapıda deniz canlısının dünyadan örneklerle sergilendiği müzenin açılışına ÇOMÜ Rektörü Prof. Sedat Laçiner, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar ve Prof. Dr. Mustafa Saçar, Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Olcay Hisar, eski Dekan Prof. Dr. Şükran Cirik, çok sayıda akademisyen ve ziyaretçi katıldı. Müzenin yeniden düzenlenmesinde yoğun olarak çalışan Müze Koordinatörü Öğretim Görevlisi Pınar İşmen, açılışta yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından söz alan Prof. Dr. Hisar, “Müze ve Zaman” konulu konuşmasında müzeciliğin önemine değindi ve Piri Reis Deniz Müzesi hakkında bilgi verdi. Rektör Laçiner ise müzelerin hafıza oluşturmak adına çok önemli değerler olduğunu belirterek, "ÇOMÜ, müzecilik konusunda da ciddi adımlar attı. Çanakkale'ye gelen hemen her ziyaretçi, mutlaka üniversiteye geliyor ve deniz müzemizi, yer bilimleri müzemizi geziyor. Yurtdışı ve yurtiçinden binlerce örnekle gidemediğimiz yerlere gidiyor, hiç bilmediğimiz türleri ve bilgileri öğreniyoruz. Bu muazzam bir şey. Bu bağlamda bu değerlerin oluşması ve korunmasında emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum." şeklinde konuştu.

Ardından müzenin kurucu müdürü Prof. Dr. Cirik, kendi koleksiyonunu sergileyen ve yeniden yapılandırma aşamasında büyük katkılar sağlayan Doç. Dr. Umur Önal, müzeyi yeni tasarımıyla buluşturan Şenay Uğur ve Pınar İşmen’e teşekkür plaketi verildi. Piri Reis Deniz Müzesi, hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde, 286-218 00 18 (1560) numaralı telefondan randevu alınarak ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı