Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi eğitim tarım mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Özbek: İki yanlış bir doğru yapmıyor
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın, iki makale ve bir haberden dolayı terör örgütü ile bağdaştırılmasını değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Özer Özbek, “İki yanlış bir doğru yapmıyor.” dedi.

'YARIN DA BU MUAMELENİN KİME OLACAĞI BELLİ DEĞİL'

Kanunların keyfi işlemlerle uygulanamayacağını belirten Prof. Dr. Özbek, “Daha önceki hukuka aykırılıkları ifade ediyorsak, delil olmadan ya da hukuka aykırı olarak nitelendirilen delillere dayalı olarak mahkumiyet kurulmasını nasıl hukuka aykırı olarak görüyorsak, bu süreçte de böyle bir hukuka aykırılık varsa ki bilmiyorum, dosyayı incelemedim, delillerin ne olduğu sadece gazete haberlerinden ibaret bildiğim kadarıyla, eğer öyleyse evet bir başka hukuka aykırılık, yani iki yanlış bir doğru yapmıyor. Yarın da bu muamelenin kime olacağı konusunda şu an ciddi bir sıkıntı var. En önemlisi, burada kısaca söylemek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti açısından en büyük tehlike, hukuki güvenliğin gittikçe azalıyor olması. Vatandaşın hukuka, temel hak ve özgürlüklere, hukukun devlet tarafından korunmasına olan inancını yitirmeye başladığını görüyoruz. Burada hukuku siyasetin bir aracı haline dönüştürmemek, bir öç, bir müsabakada ikinci yarı şeklinde bir duruma alet etmemek gerekiyor. En büyük zararı, hukukun kendisi ve bundan medet uman dürüst ve onurlu insanlar görüyor. En büyük zarar, muhtemelen günün birinde bu muğlak, hukuki güvenlikten yoksun uygulamalar muhtemelen insanlarda bu tür düşünceler, daha sonra bu insanların karşı karşıya kalmasına sebebiyet verecek gibi görünüyor.“ dedi.

'BIRAKIN SIRADAN İNSANLARI, HUKUKÇULAR BİLE KANUNLARI TAKİP ETMEKTE ZORLANIYOR'

Kanunların gelişigüzel değiştirilmesinin doğru olmadığını ifade eden Özbek, “Son zamanda hep yargı etiğinden bahsediliyor ama Türkiye’de ciddi anlamda bir yasama etiği problemi var. Sadece yasaları uygulayanlar değil, yapanların da dürüst bir şekilde hareket etme zorunluluğu var. Bundan biraz son zamanlarda sapıldığını görüyoruz, yani samimi, dürüst bir yasama faaliyetinin gerçekleştirilmesi, ileride yapılması muhtemel operasyon veya soruşturmaların altyapısını oluşturacak yasa yapma anlayışından da kaçınmamız lazım. Dolayısıyla bu güvenlik paketiydi, yok efendim demokrasi paketiydi, paketle de kanun getirme alışkanlığından vazgeçmeliyiz, çünkü ceza kanunları herkes tarafından bilinebilir olmalıdır. Herkes tarafından anlaşılabilir ve hukuki güvenliği temin edilebilir olmalıdır. Bu konuda da ciddi bir sıkıntı yaşadığımızı söylemeliyim. Yani bırakın sıradan insanları, hukukçular bile kanunları takip etmekte zorlanıyor. “ şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi