Öne Çıkanlar çiftlik bank tarım new york borsası tarım ve orman bakan yardımcısı çiftçi

Bu haber kez okundu.

Çiftçiler Derneği Başkanı Köziğ: Plansız ekilen narenciye ağaçları sökülüyor
Çukurova Çiftçiler Derneği (ÇUKODER) Başkanı Ramazan Köziğ, Çukurova’da plansız ve programsız ekim yapıldığını belirterek, bir çok narenciye bahçesinde ağaçların yeniden söküldüğünü söyledi.

    Bölgenin coğrafi şartlarından dolayı her türlü narenciyenin yetiştirildiğini aktaran Köziğ, "1940’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan narenciye ekimi, 2000’li yıllarda zirve yapmıştır. Son 5 yılda inanılmaz derecede artarak devam eden narenciye ekimi için tehlike çanları çalmaya başlamıştır." dedi.

    Narenciyede gidişatın iyi olmadığını söyleyen Köziğ, "Narenciye ekiminde çeşitlerin çokluğu ve bilgi kirliliği birçok hataları da birlikte getirmektedir. Son yıllarda hızla ekilerek sonradan sökülmek zorunda kalınan Minola, Clementine, Frement, Redbush mandalina ve greyfurt olmak üzere bu hatalar katlanarak devam etmektedir. Plansız bir şekilde ekilen narenciyenin tekrar sökülmesi milli servete büyük bir zarardır." diye konuştu.

    Çukurova’da bir ekim programı olması gerektiğini söyleyen Köziğ şunları söyledi: “2 yıldır bölgemizde bir ekim programı yapılması gerektiğini aksi takdirde bu bereketli topraklarda üreticinin her zaman zarar edeceğini ve bundan ülkemiz ekonomisinin zarar göreceğini anlatmaya çalışıyoruz. Bölgemizde ekim çokluğundan değil çeşit ve anaç seçiminden yana büyük sıkıntı yaşanmaktadır. Zira ihracatta hala çok eksiğimiz bulunmaktadır. Üreticilerimiz sağlıklı bir kaynaktan ekim programlarına ulaşabilse ve çeşitleri görebilse ekim programlarını ona göre ayarlayıp hem kendi kazançlarını artırırlar hem de ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Yetkilileri daha duyarlı davranmaya davet ediyorum."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı