Öne Çıkanlar çiftçi un ihracatı mehmet aydın manisa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Bu haber kez okundu.

Çiftçiler yol kapattı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde çiftçiler, DEDAŞ’ın yeni uygulaması olan elektrik faturalarının destekleme ödemesinden kesilmesine tepki gösterdi. Yüzlerce çiftçinin yaptığı eylemde İpek Yolu bir süreliğine trafiğe kapandı, yolda uzun şeritler oluştu.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde çiftçiler, DEDAŞ’ın yeni uygulamasına tepki göstererek İpek Yolu'nu trafiğe kapattı. Bugün saat 14.00 sıralarında Viranşehir-Şanlıurfa yolu üzerinde Kırlık köyünde bir araya gelen yüzlerce çiftçi, DEDAŞ’ın yeni uygulaması olan elektrik faturalarının çiftçi desteklemelerinden kesilmesini protesto etti. İpek Yolu'nu bir süreliğine trafiğe kapatan çiftçiler, uygulamanın derhal son bulmasını istedi. Eylemin duyulması ile Jandarma ve Çevik Kuvvet ekipleri, zırhlı araçlarla eylemin yapıldığı yere geldi. Burada sıkı güvenlik önlemleri alındı. Çiftçiler, yolu taşlarla trafiğe kapatmaya çalıştı. Polis, yaptığı anonsla eylemin devam etmesi durumunda müdahale uyarısında bulundu. Köylülerden biri, “AK partiye yüzde 70 oy verdik. 50 derece sıcaklıkta bizi bekleterek teşekkür ettiler bize. Çarşamba günü Siverek’te bir araya geleceğiz. 30 Mayıs'ta haberimiz olmadan desteklemelerimizden elektrik faturalarını tahsil edecekler. Bu durumda hepimiz gırtlağa kadar borç içindeyiz. Onlara oy verdiğimiz için vicdan azabı çekiyoruz. Borçlardan mısır ekemeyeceğiz. Bu devlet bize lazım değil.” diye konuştular.

Yapılan eylemin duyulmasının ardından Viranşehir Kaymakamı Muhammet Lütfi Kotan da olay yerine geldi. Yolu bir süre trafiğe kapatan çiftçiler, trafikte uzun konvoyların oluşmasına neden oldular. Çiftçiler, çarşamba günü Siverek’te yapılacak eylemde bir araya gelmek üzere dağıldı.

Yapılan son uygulama ile çiftçinin elektrik borcu, kendisine verilecek olan desteklemeden tahsil edilecek. Öte yandan, elektrik uygulaması içinde dönüm başına 9 bin TL kesilecek. Ayrıca, yıllık yapılan her ekim için aynı uygulama yapılacak. Bu da çiftçilerin büyük tepkisine neden oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı