Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı tarım yetiştiricilik kursu hayvancılık ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Çiftçinin mesajla atacağı ‘fotoğraftan’ bitki hastalıklarına erken teşhis
Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından geliştirilen 'Erken teşhis ürün kurtarır' projesi üreticinin yüzünü güldürecek. Atılan bu adımla insan hayatında son derece önemli olan erken teşhis gerçeği, bitkiler için de geçerli kılınmış oluyor.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen projenin başarılı olması durumunda tüm Türkiye’de uygulanacağını ve üreticiye büyük kolaylıklar sağlayacağını söyledi. Aygül, “Hazırladığımız yazılımla, herkes sahada gördüğü bitki hastalığını fotoğraflayıp, merkezimize mesaj yolu işe iletebilecek. Uzmanlarımız zararlıyı fotoğraftan teşhis edip, tedavi yöntemini ve kullanılacak ilaçları çiftçiye yine mesaj yoluyla iletebilecek.” dedi.

Adana çiftçisinin daha fazla kalkınması konusundaki çalışmalarına dikkat çeken Hamit Aygül, ‘Erken teşhis ürün kurtarır’ projesi ile kurumdaki uzmanların sahaya inmeden hastalığı tespit edeceğini kaydetti. Böylece zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanmış olacağını vurgulayan Aygül, hastalığın tespit edilemediği durumlarda yine sahada çözüm yolu bulmaya çalışacaklarını açıkladı.

Proje kapsamında her ilçe müdürlüğüne bir adet tablet bilgisayar temin ettiklerini ifade eden Aygül, “Pilot ilçe olarak belirlediğimiz yerlerde uygulamalar yapmaya başladık. Öncelikle çiftçimize teknik bilgi veriyoruz. 2 ay içerisinde sahada uygulanır hale gelecek olan proje Türkiye’de de bir ilk olma özelliği taşıyor. Eğer başarı sağlarsak bakanlığımıza da sunacağız.'' şeklinde konuştu. Aygül, bitkiler üzerinde sürdürdükleri pilot uygulamanın başarılı olması durumunda aynı yöntemi hayvancılık için de kullanacaklarını bildirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı