Öne Çıkanlar eğitim ayçiçeği yetiştiriciliği lavanta hünnap meyvesi ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Çobanlara teknolojik destek verilecek
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin imzaladığı protokolle küçükbaş hayvan yetiştiricileri, mobil iletişimden azami faydalanacakları özel yazılımlara sahip tablet bilgisayarlarla dünyaya bağlanacak. Küçükbaş hayvancılık sektöründe birçok yeniliğe imza atarak Türkiye çapında örnek teşkil eden birlik, üyelerine verdiği desteği teknolojik boyuta taşıdı. İZKA’nın Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı’na sunup hibe kazandığı, “İnnovatif Koyun-Keçi Veri Sistemi’’ projesinin protokolü imzalandı. Birlik bünyesinde ortaya çıkan proje, İZKA’nın verdiği hibe destek için onay alırken 45 başvuru arasından kazanılan hibe programının uygulama süresi bir yıl olarak belirlendi. Projeden, 8 bin 200 birlik üyesinin faydalanması bekleniyor.

ÜRETİMDEN KONTROLE ONLİNE TAKİP

Protokole İZKA yetkilisi Korhan Mangır ve Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Türüt ile birlikte imza atan İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, projenin amacını, “Türkiye'de erişilebilir, sürdürülebilir yetiştirici ve hayvan veri sistemi oluşturarak bilgi kaybını önlenmek ve sektörde istatistiksel bilgi erişiminin sağlanmasına katkıda bulunmak.” şeklinde değerlendirdi. Ağırlıklı olarak kırsal kesimde yaşayan ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin iş geliştirme süreçlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Türer, “Kırsal kesimde yaşayan üreticiye herhangi bir belge lazım olduğunda yapması gereken iş, il merkezine gitmek ve kendisine lazım olan evrakı temin etmektir. Bu da üreticinin hem iş ve zaman kaybına hem de maddi kaybına sebep olmakta. İnovatif Koyun Keçi Veri Sistemi (İKKVS) uygulaması ile İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne kayıtlı 8 bin 200 üyemizin işletme kayıt takibi yapılacak, ülkesel küçükbaş hayvan ıslahı geliştirme projelerine ait kayıtlar sistem üzerinden izlenecek, yetiştiricilerimizin banka ve resmi işlemler için üyelik belgesini sistemden alabilmesi sağlanacak. İzmir ilinde bulunan küçükbaş hayvanlar ırk, cins, yaş olarak kayıt altına alınarak güncel takibi sürdürülecek.” diye konuştu. Daha kaliteli tarım danışmanlığı hizmeti alınmasını ve yetiştiricilerin teknolojiyle barışmasını sağlamak için bu projeyi başlattıklarını kaydeden Türer, öncelikle küçükbaş hayvan hastalıklarının azaltılması ve süt dökümlerinin kayıt altına alınması sayesinde sektör verimliliği ve kaliteye doğrudan değer kazandıracağını dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı