Öne Çıkanlar aa tarım ve orman bakanlığı Gıda ceviz bahçesi eğitim

Bu haber kez okundu.

Çukurova Üniversitesi çiftliği fabrika gibi
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği, bir fabrika gibi çalışıyor. Çiftlikte sütten yoğurda, baldan narenciyeye farklı gıdaların üretilerek insanların damak zevkine sunuluyor.

Araştırma ve Uygulama Çiftliği Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kemal Yalçın Gülüt, çiftliğin eğitim-öğretime destek vermek, mevcut olanaklarla tarımsal üretim yapmak, elde edilen ürünleri değerlendirmek ve pazarlamak amacı ile kurulduğunu belirtti. Yaklaşık 7 bin dekarda faaliyet gösterdiklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Gülüt, hayvansal ve tarımsal üretim yaptıklarını da vurguladı. Çiftlikte 500 büyükbaş, 800 küçükbaş hayvan bulunduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gülüt, süt ve süt ürünlerinin yanında narenciye, bal ve zeytinyağı da ürettiklerini anlattı.

Çiftlikten elde edilen ürünlerin üniversite bünyesinde başta hastane, yemekhane ve kafeteryalarda tüketime sunulduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Gülüt, “Ürün yelpazemiz zengin. Süt ve süt ürünleri, reçel, zeytinyağı gibi çok sayıda ürünümüz var. Bunları üniversite içerisinde tüketiyoruz. Çiftlikte üretilen tüm ürünler tamamen katkısız, kimyasal kullanmıyoruz. Üniversitedeki hastalarımıza doğal ve güvenilir ürün sunuyoruz. Kantin ve yemekhanelerde de öğrenciler bu gıdaları tüketiyor." diye konuştu.

GÜNLÜK 4 TON SÜT, 3 BİN 500 YUMURTA ÜRETİLİYOR

Çiftlikte günlük 4 ton süt ve 3 bin 500 adet yumurta üretildiğinin altını çizen Çiftlik Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kemal Yalçın Gülüt, yerleşkedeki 4 mağazada satışa sundukları ürünlere vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini, elde edilen gelirin araştırma faaliyetlerinde kullanıldığını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Gülüt, ayrıca yöresel iklim koşulları ve toprak verimliliği açısından da Türkiye'deki en geniş araştırma ve uygulama çiftliğine sahip olduklarını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı