Öne Çıkanlar Üretici çiftçi tarım eğitim Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Çürük limon dar gelirliye yakacak oluyor
Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde dünyanın tüf kayalara oyulu tek doğal soğuk hava depolarında saklanan limonlardan yapılan ayrım sırasında çürüğe ayrılanlar kurutularak beldede bulunan dar gelirli vatandaşlara kış aylarında yakmaları için ücretsiz olarak veriliyor. Her yıl depolarda çürüme ve benzer şekillerde atıl durumda yaklaşık 500 ton limon artığı ortaya çıkıyor.

Ürgüp Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhami Yazıcı yaptığı açıklamada, 1952 yılında başlayan doğal soğuk hava depoculuğu ile Ortahisar beldesinde irili ufaklı bine yakın soğuk hava deposunda, Akdeniz bölgesinin çeşitli merkezlerinden getirilen limonların sulandırılması amacıyla depolandığını belirtti. Her yıl çeşitli nedenlerden dolayı çürüyen veya atıl hale gelen limonların depo dışına çıkartılarak kurutulduğunu söyleyen Yazıcı, “Limonun içerisinde bol miktarda bulunan ispirto nedeniyle yüksek bir ısı kalorisi oluşuyor. Eylül-Ekim ayına kadar güneş altında kurutulan limonlar Kasım ayı ile birlikte beldede kömür alamayan dar gelirli vatandaşlara yakıt olarak dağıtılıyor. Bu yıl depolarda yaklaşık 500 tona yakın bir limon depo dışlarında kurutulmaya alındı” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı