Öne Çıkanlar lavanta interfresh üretim vairo badem çeşidi hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

Dil Derneği: Pek çok yönetici Türkçe’nin tarihsel akışında ihanetle yer almıştır
Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Özel, hiç bir dilin, düşüncesi siyasal çıkara göre durmadan değişen insanlar gibi bir gecede değişmediğine dikkat çekerek, “Hiçbir toplum, bir gece yatıp ertesi sabah dilsiz kalkmaz. Ancak ‘din’ gibi ‘dil’ de siyasetin aracı yapılır. Pek çok yönetici Türkçe’nin tarihsel akışında, Türkçeye ihanetle yer almıştır.” dedi.

Özel, “21. yüzyılda Osmanlıca ile bilim yapılabileceğini söylemek, bilgisizlik değilse aymazlıktır. Felsefe dersini gereksiz bulan, tarihi çarpıtan, dil bilinci taşımayan bu iktidar döneminde de Türkçe, yüzyıllar boyunca olduğu gibi direnmektedir.” vurgusunu yaptı. Türkçe üzerine yapılan tartışmalar üzerine derneğin internet sitesi üzerinden açıklama yapan Sevgi Özel, Kaşgarlı Mahmut’tan Ali Şir Nevai’ye dek pek çok aydının Türkçeyi savunmak için kitaplar yazdığını, yöneticilerle bilgin ve yazarların Türkçeyi dışlamasının yüzyıllar öncesinde de çok tartışıldığını hatırlattı.

“OSMANLI DA KENDİNE TÜRK, DİLİNE TÜRKÇE DEMEMİŞTİR”

Özel, şöyle devam etti: “Âşık Paşa, ‘Türk diline kimse bakmaz idi/Türklere hergiz gönül akmaz idi/Türk dahi bilmez idi bu dilleri/İnce yollu ol ulu menzilleri” diye yakınmış; Âşık Kâmil, ‘Unuttum bildiğim Türkçe lisanı /Arabî, Fârisî sohbet ederken’ dizeleriyle Türkçenin unutulma tehlikesiyle yüz yüze geldiğini belirtmiştir. Selçuklu gibi Osmanlı da kendine Türk, diline Türkçe dememiştir. Osmanlı, yüzyıllarca halka Arap abecesini ve Arapça-Farsçanın kurallarıyla örülü Osmanlıcayı öğretememiştir. Bugünün Osmanlıca hayranları da öğretemez; savunurken bile gülünç duruma düşüyorlar. Çünkü amaç Osmanlıcayı sahiplenmek değil, Türk Devrimi ve Atatürk’le hesaplaşmaktır. Ömer Seyfettin, Ali Canip’e yazdığı mektupta (1910), dilden nefret ettiğini yazmış, Ziya Gökalp ve birçok Osmanlı aydını ‘yeni lisan’ arayışına girmiştir.”

“21. YÜZYIL POLİTİKACISININ ‘ESKİ DİL’ SEVDASI TUTUCULUKTUR, BİLGİSİZLİKTİR”

Harf ve dil devrimlerinin kazanımlarıyla bütün kaynakları okuyup anlayabildiklerini belirten Özel, sürece ilişkin, “Osmanlı aydını ‘yeni lisan’ arayışındayken 21. yüzyıl politikacısının ‘eski dil’ sevdası tutuculuktur, bilgisizliktir. Türkçe’nin tarihsel akışına baktığımızda, örneğin II. Bayezit bile bugünün egemenlerinden birkaç adım öndedir; Kemal Paşazade Şemseddin Ahmet’e bilimsel yapıtların Türkçe yazılmasını buyurmuş; buyruk, Osmanlıca engeliyle karşılaşmıştır. II. Abdülhamit döneminde Türkçe’nin ‘resmi dil’ olması kararlaştırılmış; karar, kâğıt üstünde kalmıştır. Çağın gereklerini karşılayamayan imparatorluk, ‘geri kalmışlıktan kurtulabilmek için batıdaki gibi yeni okullar açmak, çağdaş kitapları Türkçe’ye çevirmek istemiş; çok zengin olduğu sanılan Osmanlıcanın batılı kavram ve terimleri karşılamadığı açıkça görülmüştür. Avrupa dinde reformu, Rönesans’ı yaşar; buluşlarla insanlığı, ‘matbaa’ ile beyinleri aydınlatırken Viyana kapılarına dayanan Osmanlı, kapının ötesini görememiştir. Bugünkü iktidar sahipleri de kapıları bilgiye, sanata kapatma aymazlığı içindedir.” örneklerini verdi.

“SELAM VERDİM RÜŞVET DEĞİLDİR DEYÜ ALMADILAR” DİYEN FUZULİ

Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Özel, Atatürk gibi hiçbir zaman geçmişi yadsımadıklarına vurgu yaparak, ”Selam verdim rüşvet değildir deyü almadılar’ diyen Fuzuli, şiirleri türküleşen Pir Sultan, eşkıya soyuna uğradığı için ‘Harname’yi yazan Şeyhi, ülke batarken ‘İzn alub cum'a nemâzına deyû mâderden (annenden)/Bir gün uğrılayalım çerh-i sitem-perverden (zalim felekten bir gün çalalım)’ diyen Nedim de bizimdir. Bilimsel çalışmalar yapan Hekimbaşı Mustafa Behçet, Ahmet Cevdet Paşa, Şemsettin Sami gibi toplumu bilgilendirmek için her alanda kitap yazan Ahmet Rasim de bizimdir. Onlarca Divan şairi sayabilmemize karşın, onlarca bilimci sayamıyoruz. 21. yüzyılda Osmanlıca ile bilim yapılabileceğini söylemek, bilgisizlik değilse aymazlıktır. Felsefe dersini gereksiz bulan, tarihi çarpıtan, dil bilinci taşımayan bu iktidar döneminde de Türkçe, yüzyıllar boyunca olduğu gibi direnmektedir. ‘Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan’ kurtarma savaşımını sürdürecektir. Atatürk’ün vasiyetnamesini çiğneyen, Türk Tarih ve Dil Kurumlarını kapatanların ardılı bu iktidar ve yandaşları unutmasın: Türkçe, bilim ve sanat dili olduğunu 82 yılda kanıtlamıştır.“ değerlendirmesini yaptı.

Dil Devrimine karşı olanların hepsinin, devrimin kazanımlarıyla tümce kurabildiğini belirten Özel, “Bu da Harf ve Dil Devrimlerinin başarısıdır! Orunu, adı sanı ne olursa olsun, kimse yanlışı doğru diye satmasın! Ülkemiz de Türkçemiz de sahipsiz değildir. Kimse unutmasın tarih, dilini hor görenlerin acınası örnekleriyle doludur! Dileriz, Osmanlıcaya övgü düzenler acınası duruma düşmezler.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi