Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi eğitim tarım mikado kayısı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Doç. Dr. Kavlak: Evlilikler 18 yaş altına örtülü olarak indiriliyor
Ege Üniversitesi (EÜ)’nde “Adölesan Dönem Jinekolojik Sorunlar” konulu bir panel düzenlendi. Muhittin Erel Amfisi’ndeki panelde konuşan EÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Doç. Dr. Oya Kavlak, “Burada sadece hukuki anlamda evlilik tanımlanmıyor. Aynı zamanda sosyolojik anlamda birliktelikler de evlilik olarak kabul edilmektedir. Genellikle evlilik zamanı ya da kişi seçimleri çocuklara sorulmamakta, erken ve zorla yaptırılmakta. 'Çocuk evlilik' terimi erkekler için kullanılsa da kız çocuklarında olumsuz etkisi maalesef çok daha fazladır. Türk Medeni Kanunu’na baktığımızda, ‘Erkek ve kadın, 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez.’ denilmektedir. Buna karşılık Türk Ceza Kanunu’nu incelediğimizde cebir, tehdit ve hile olmaksızın 15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, ancak şikayet üzerine 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Şikayet olmazsa ceza da olmaz. Dolayısıyla evlilikler, 18 yaş altına örtülü olarak indirilmektedir.” dedi.

Erken yaşta evliliklerin sebeplerini açıklayan Doç. Dr. Kavlak sosyoekonomik gerekçeler, gelenekler, görenekler, dini inançlar, eğitimsizlik, aile içi şiddet, toplum baskısı, dil, töre evlilikleri ve mülkiyet olarak sıraladı. Erken yaşta yapılan evliliklerinse yoksulluk, sosyal izolasyon, cinsel istismar, aile içi şiddet, üreme sağlığı problemleri, HIV-AIDS/CYGH, adölesan gebelik komplikasyonları, eğitim ve çalışma hayatından mahrum olma sonuçlarını doğurduğunu söyledi. Erken yaşta evlilikleri önlemenin temel unsurunun eğitim olduğunu belirten Oya Kavlak, “Ülkemizde 6-13 yaş arası çocukların yüzde 94'ü, 14-16 yaş arasındaki çocukların yüzde 76'sı eğitimine devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün araştırmasında, öğrencilerin ilköğretimde özürsüz devamsızlık göstermesinin nedeninin erken yaşta evlilik ve nişanlanma olduğu açıklanmıştır.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi