Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın destekleme sel madurları

Bu haber kez okundu.

Domates 10 kuruşa düştü çiftçi fidanları kesti
Havaların ısınması ve güzlük dikilen domateslerin erken çıkması ve domates fiyatlarının dibe vurmasından dolayı kışlık domates üretiminin yapıldığı yerlerde domates sezonu 1 ay erken kapandı. Antalya’nın Kaş ilçesinin Yeşilköy, Ova, Kınık, Çavdır ve Çayköy mahalleleri ve Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Karadere, Kumluova ve Karaköy mahallelerinde domates fiyatlarının 10 kuruşa düşmesi ile birlikte sebze fidanları orakla kesildi.

Kaş’ın Ova mahallesinde 20 yıldır domates üretimi yapan Zühtü Karabıyık, normal şartlarda sezonun haziran ayının sonuna kadar devam ettiğini, bu yıl bir ay erken bittiğini belirtip, “Bu sezon ilaç ve gübre fiyatlarının artmasına rağmen domates fiyatları geçen yılın gerisinde kaldı. Üstelik bu yıl şimdiye kadar olmayan bir olay oldu. Nisan ayında son 20 yıldır fiyatlar artarken bu yıl nisan ayında fiyatlar tam aksine geriledi. Bu yıl geçmiş yıla göre domates üretiminden dönüm başına yüzde 30-40 oranlarında kazancımız azaldı." dedi.

Ziraat Mühendisi Ramazan Ürek de Antalya’nın Kaş ilçesinin Yeşilköy, Ova, Kınık, Çavdır ve Çayköy mahalleleri ve Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Karadere, Kumluova ve Karaköy mahallelerinde yaklaşık 36 bin dönüm kapalı alanda sebze üretimi yapıldığını vurgulayıp, "Bu bölgenin domatesinin gerçekten rekoltesi ve lezzeti çok güzel. Bunun sebebi ise bu bölgenin sebze üretiminde hormon değil arı kullanılmasından kaynaklanıyor. İlaç, gübre ve fide fiyatlarının artması ve sebze fiyatlarının gerilemesi tarım sektörünün ve çiftçinin geleceğini olumsuz etkilediği gayet aşikardır. Bu konuda gerekli önlemler alınmadığı her yıl tarım sektörü bitmeye doğru bir adım yaklaşmaktadır." ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı