Öne Çıkanlar interfresh hatay tarım fuarı lavanta hünnap meyvesi vişne fidanı

Bu haber kez okundu.

Down sendromlu genç bir günlük öğretmenlik yaptı
BEÜ'lü öğrenciler, proje gereği Down sendromlu gence 1 günlük öğretmenlik yaptırdı.

Zonguldak'ta üniversite öğrencileri, örnek bir projeye imza attı. Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri 'Umut' isimli proje ile Down sendromlu 23 yaşındaki Fulya Durmaz, Uzunmehmet İşitme Engelliler İlkokulunda bir günlük öğretmen oldu. Yine 11 yaşındaki Davut Akyol ise bir günlük asker olmanın sevincini yaşadı.

Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğrencileri Buket Çakır ve Ali Biçici'nin ortaklaşa hazırladığı 'Umut' projesi, Prof. Dr. Hülya Arslan danışmanlığında hayata geçirildi. Hayatında ilk kez öğretmen olmanın heyecanını yaşayan Down sendromlu Fulya Durmaz, okulda matematik derslerine girerek öğrencilere toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi dört işlem konusunu anlattı.

Proje sorumlusu Buket Çakır ve Ali Biçici, "Down sendromlu bireylerin bağımsız, üretken ve toplumla bütünleşen yaşam kurabilmelerini sağlamaya, toplumun engellilik algısını değiştirmeye yönelik bir çalışma yapmak istedik. Öncelikle Down sendromlu çocuk araştırması yaptık. Fulya Durmaz ve Davut Akyol isimli çocukları tespit ettik. Aileleriyle görüştük. Sonra okul ve diğer kurumlarla görüşüp izin aldık. Down sendromlu Fulya bir günlük öğretmen olup okulda öğrencilere ders verirken, 11 yaşındaki Davut ise Jandarma 3. Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda bir günlük askerlik yaptı. Bu proje sayesinde onları toplumun merkezine aldık. Onlara bu duyguyu yaşattık. Aynı zamanda normal bireyler için de farkındalık sağlamış olduk. Sanırım ilk kez bizim projemiz sayesinde down sendromlu bir genç kız, bir gün de olsa öğretmen olma ayrıcalığı yaşamıştır. Bu projemizin hayata geçmesinde öncelikle bizlere yardımcı olan Prof. Dr. Hülya Arslan hocamız ve bu işin gerçekleşmesini anlayışla karşılayan aileler ve kurumlara teşekkür etmek istiyoruz." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi