Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı aa kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Elbistan Ovası’nda verimlilik beklentinin de altında
Yaşanan kuraklık felaketi sonrası, susuz kalan tarlalarda beklentinin de altında hasat yapıldı. Her yıl hububat sezonunu 200 bin ton rekolte ile kapatan Elbistan Ovası’nda kuraklığın, tarlada verimi yüzde 50 oranında azaltacağını düşünülüyordu ancak biçerdöverler beklentilerinde altında buğday hasat ediyor.

Yağışların olmayışı tarlada çimlenmenin önünü kesti. Nisan-Mayıs aylarında kayısıyı soğuk hava vurdu. Tarımsal üretici darbe üstüne darbe gördü. Elbistan Ovası, normal bir dönemde hububat alanında yaklaşık 200 bin ton rekolte elde ederken, yaşanan kuraklıktan dolayı bu rakamın yüzde 50 oranında azalacağı düşünülüyordu. Tahminler bu yöndeydi ancak bu oranın da altına indiği gözlemleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi hububat için fiyat açıklamazken, çiftçi ürününü tüccara satmak için harekete geçti.

Elbistan Ovası'nın hububat verimliliğini gösteren en önemli unsurlardan biri olan Zahire Pazarı’nda ki hareketlilik bu yıl yerini sessizliğe bıraktı. Zahire Pazarı esnafı, birçok kişinin buğday stoku yaptığını ifade etti. Esnaflar, “Geçen yıllarda gün içerisinde en az 5 kamyon ürünü farklı illere satmak için götürürdük. Şimdi pazara gelen ürün azaldı. Çiftçiler geriye kalan ürünlerini satmak için geliyor ama beklentilerin çok altında oranlarda ürün geliyor. Kuraklığın yüzde 50 oranında etkileyeceği düşünüyordu. Gelen ürüne bakınca bu oranın çok iyimser olduğu gördük. Verimlik beklentilerin de altında kaldı.” dediler.

Çiftçiler ise memnuniyetsizliklerini dile getirirken, tarlaya giren biçerdöverlerin boş döndüklerini aktardılar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı