Öne Çıkanlar Gıda makam aracı eğitim özel sektör teşvikleri trakya

Bu haber kez okundu.

Elbistan'da 45 bin ton şeker üretilecek
Elbistan Şeker Fabrikası’nın 30. Alım Kampanyası, törenle başladı. Elbistan Şeker Fabrikası, kampanya dönemi boyunca 45 bin ton şeker üretecek.

Elbistan Şeker Fabrikası’nın yeni alım dönemi için Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Şahin Kocaköse, Baro Temsilcisi Av. Mehmet Kılıç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan Özcan, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ali Demir, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, muhtarlar, işçiler ve çok sayıda çiftçinin katılımıyla başlatıldı.

Programda konuşan Fabrika Müdürü Abit Kılıç 30. Alım Kampanyası döneminde 4 bölge 62 köy ve 2 bin 697 çiftçi ile sözleşme yaparak 57 bin dekarda pancar ekimi gerçekleştirdiğini bildirdi. Kılıç, "1983 yılında Elbistan ovasının bozkırında temeli atılan fabrikamız bulunduğu yere hayat verirken Elbistan'a da nefes aldırmıştır. Fabrikamız; Çalışma İzin Belgesi, Gıda Üretim ve Sicil Belgesi, TSE'den alman ISO 22.000 belgesine sahip bölgesinde ve çevre illeri dahil en büyük gıda sanayi kuruluşudur. Kapasite miktarı, kampanya süresi ve işlediği pancar miktarı ile Doğu Anadolu'nun en büyük şeker fabrikasıdır. Kuruluşundan itibaren fabrikamız bölgesine, Elbistan halkına ve Elbistan ilçemizin kalkınmasında katkı yapmış ve yapmaya devam edecektir. Bu kampanya dönemine uygun tüm hazırlıklarımızı eksiksiz yapılmıştır. Teslim alınıp stoklanan pancarlarla 19 Eylül Cumartesi günü sabalı saat 07.00 itibariyle de işletme faaliyetimiz başlamış olacaktır. Bu yıl Fabrikamıza bağlı 4 bölge 62 köy ve 2 bin 697 üretici ile üretim sözleşmesi yapılarak 57 bin dekar pancar ekimi gerçekleştirilmiştir. Bu kampanya döneminde üreticilerimizden alınacak net pancara ödenecek yüzde16 polarlı pancar avans fiyatı 145 ton/TL olarak belirlenmiştir. Bu kampanya döneminde bedel ödenen pancar miktarı 320 bin ton olup çiftçiye 50 milyon lira pancar bedeli ödenecektir. Bu bedelin yüzde 32’sine tekabül den 16 milyon lira ayni ve nakdi avans olarak çiftçimize ödenmiştir. Genel Müdürlüğümüzün imkanları ölçüsünde avans verilmeye devam edecektir.Bu kampanya döneminde üreticilerimize sözleşme gereği 70 bin ton bedelsiz yaş pancar küspesi verilecektir. Bu sezon işlenecek pancar miktarının 315 bin ton olacağını tahmin etmekteyiz. Bu yıl rafineri kampanyası dahil tahmini 82 tam gün sürecek kampanyamızda; 315 bin ton pancar işlenerek, 45 bin ton kristal şeker, 13 bin ton melas ve 95 bin ton yaş küspe elde edilecektir. Bu ürünlerimiz yurt ekonomisine 124 milyon TL katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Şeker-İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı İsmail Şahin ise şöyle konuştu: "Şehirle iç içe hale gelen fabrikamız, başta çevre sorunları olmak üzere birçok sorunları da yaşamaya başlamıştır. Bir orman kadar çevreye oksijen salan pancar, üretim aşamasında bir o kadar da çevreyi kirletme özelliğine sahiptir. Bu yüzden bu üretim esnasında çevre kirliliğine yol açılmaması büyük önem arz etmektedir. Bir diğer önemli sorunumuz da iş gücü açıklarının kapatılmamasıdır. Türk-Şeker Fabrikaları’na 16 yıldır işçi alımı yapılmamaktadır. Bu sayı her geçen gün azalmış ve bugüne geldiğimizde Elbistan Şeker Fabrikası’nda 470’e kadar düşmüştür. Yasal çalışma şartları ile iş güvenliği ve işçi sağlığının ihlal edilmesi asıl işi yapılan geçici işçilerimize 12 ay çalışma izni verilmemesi sendikamızı haklı olarak endişeye düşünmüştür."

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun da yeni dönemin hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından 30. Dönem Alım Kampanyası çerçevesinde fabrikaya ilk sıralarda pancar getiren üreticilere altın ve çeşitli ödüller verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı