Öne Çıkanlar tarım üretim eğitim çiftlik bank new york borsası

Bu haber kez okundu.

'Emzirmeyle meme kanseri riski azalıyor'
Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını belirterek, ücretsiz kanser taraması yapılmasını istedi. Yazılı bir açıklama yapan Kütük, kanserin beraberinde taşıdığı fiziki rahatsızlıkların yanısıra sosyal, maddi ve manevi yönleriyle mücadelesi zor bir hastalık olduğunu belirterek, dünya genelinde de yükünün her geçen gün artış gösterdiğini söyledi. Dr. Kütük, "Dünyada en çok tanı konulan kanserler akciğer, meme ve kalın bağırsakken kanserden ölümlerinse en çok akciğer, karaciğer ve mideden gerçekleştiği belirtilmiştir. Bu şekilde kanser artış hızının devam etmesi durumunda, dünya nüfusunun artışına ve nüfustaki yaşlanmaya bağlı olarak 2025 yılında toplam 19,3 milyon yeni kanser vakası olacağı belirtilmiştir. Gerek kanser vakalarının gerekse de kanserden kaynaklanan ölümlerin yarısından fazlasının az gelişmiş ülkelerde olduğu gösterilmiştir." dedi.

Meme kansersinin risk faktörleri arasında alkol, sigara, şişmanlık ve yanlış beslenmeyi gösteren Halk Sağlığı Müdürü Kütük, tedavi ve yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Meme kanseri ile mücadelede erken tanı için 20 yaş üzerindeki tüm bayanlar, her ay âdet başlangıcından bir hafta sonra düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. 40 yaş üzeri her bayanın, yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekmektedir. Düzenli beslenme alışkanlığı sağlanmalı, fiziksel aktivite yapılmalıdır. Ayrıca emzirmeyle riskin azaltılabileceği gösterilmiştir. İlimizde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM), ulusal kanser tarama standartları çerçevesinde 40-69 yaş arası kadınlara meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri taraması ve 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kalın bağırsak kanser taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı