Öne Çıkanlar Adilcevaz tarım paulownia mazı tohumu çimlendirme Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Erdoğan’dan Hizmet Hareketi ve PKK’ya ‘Lawrence’ benzetmesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu’da sınırların 100 yıl öncesinden çizildiğini söyledi. Erdoğan, “Yüz yıl önce egemen güçlerden çil çil altın alarak şuursuzca Osmanlı’ya isyan edenler ve bu coğrafyaya en büyük ihaneti yapanlar vardı. Bunlar bugün de var. Bu oyunu bozmamız lazım. Terör örgütünün tuzağına düşen, Pensilvanya’nın tuzağına düşen yani modern Lawrence’ların peşinden gidenlere bunu tane tane anlatmak durumundayız.” dedi.

Marmara Üniversitesi’nin yeni akademik yıl açılışında konuşan Erdoğan, Ortadoğu’daki sorunlara değindi. IŞİD ve PKK’ya seslenen Erdoğan, “Ey IŞİD, ey PKK! yaptığınız katliamlarla aslında kimlerin değirmenine su taşıdığınızı hiç düşündünüz mü? Kimleri sevindirdiğinizi, kimleri mutlu ettiğinizi, kimlerin hangi tür tasarımlarına alet olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Aynı şekilde Filistin’deki taraflara da buradan sesleniyorum; aranızdaki anlaşmazlığın kimleri sevindirdiğini, kimlerin işine yaradığını hiç düşündünüz mü? İşte bu coğrafyanın tüm halkları, özellikle de akademisyenleri, yazarları, sanatçıları bu can alıcı soruları sormaya başlamazlarsa, yani zihinlerindeki sınırı aşamazlarsa 100 yıldır yaşadığımız acıyı asırlar boyu yaşamaya devam ederiz.” ifadelerini kullandı.

‘ORTADOĞU’DA TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ DEVREYE SOKMAZSANIZ BUNUN BEDELİ ÇOK OLACAKTIR’

Ortadoğu’da sınırlar çizilirken çok kasıtlı ve bilinçli bir şekilde münevverlerin, sanatçıların özellikle de idarecilerin zihinlerine de sınırlar konulduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: “İşte onun için 100 yıl boyunca doğru soruları sormak, doğru sorulara doğru cevaplar üretmek mümkün olmamıştır. Aynı sınır Türkiye’de de akademisyenlerimizin, sanatçılarımızın, yazarlarımızın, münevverlerimizin zihinlerine çizilmiştir. ‘Ortadoğu meselesi’ denildiğinde hep ‘Araplar bizi sırtımızdan vurdu’ denilir ve konu kapatılır. Filistin denildiğinden ‘bize ne Filistin’den’ denilir konu kapatılır. Şii-Sünni gerilimi denildiğinde ‘biz mi düzelteceğiz Allah aşkına! Bizen? denilmiş ve konu kapatılmıştır. Kürt meselesi denildiğinde ‘asker ilgilensin, polis ilgilensin! denilmiş konu kapatılmıştır. 1915 olayları denildiğinde ‘duymayalım, görmeyelim’ denilmiş bu konu da kapatılmıştır. İşte bu kapatılan, sümenaltı edilen konular 100 yıl içinde birikmiş ve bugün coğrafyayı tehdit eden, ülkemizi de rahatsız eden konular haline gelmiştir. Tedavi ve teşhis. Eğer siz bu teşhisi yapar da tedavi yöntemlerini devreye sokmazsanız tabii ki bunun bedeli ağır olacaktır.”

‘MODERN LAWRENCE’LARA BU OYUNU ANLATMALIYIZ’

“100 yıl önce egemen güçlerden çil çil altın alarak şuursuzca Osmanlı’ya isyan edenler ve bu coğrafyaya en büyük ihaneti yapanlar vardı. Bunlar bugün de var.” diyen Erdoğan, “100 yıl önce Arap çöllerinde Osmanlı’yı yıkmak için ajanlar vardı, bunlar bugün de var. Lewrance Arap görünümlü bir İngiliz idi. Şu anda ajanlar artık birer hain olarak kendi halkları içinden çıkabiliyor. Bakıyorsunuz ki din adamı, hizmet eri, gazeteci yazar görünümünde hatta ve hatta terörist görünümünde yeni Lewrance’ların bölgeyi ateşe atmak için çabaladığını görüyoruz. Gerek Türkiye’de, gerek yakın coğrafyamızda ‘hizmet’ diyerek, ‘düşünce, basın özgürlüğü’ diyerek kimi zaman da ‘bağımsızlık savaşı ya da cihad’ diyerek gönüllü Lewrance’lık yapanlar maalesef var.

Yeni Türkiye 100 yıl önce zihinlerimizin ve gönüllerimizin önüne kurulan bariyerleri kaldırma mücadelesi demektir. Bu coğrafya içinde yaşanan her çatışma, her gerilim, her anlaşmazlık 100 önce tasarlanmıştır. İşte bu tasarımı bozmak, bu tuzağı altüst etmek bizim vazifemizdir. Bunu herkese anlatmak zorundayız. Terör örgütünün tuzağına düşen yani modern Lawrence’ların peşinden gidenlere bunu tane tane anlatmak durumundayız. Pensilvanya’nın tuzağına düşen yani modern Lawrence’ların peşinden gidenlere bunu tane tane anlatmak durumundayız. Bizim ubudiyet anlayışımızda ne var? Bizim uluhiyet anlayışımızda ne var? bunu anlatmak durumundayız. Biz kula kul olamayız. Bizim inancımızda Allah’tan başka kimseye kulluk yoktur. Şii’ye Sünni’ye Ezidi’ye Kürde erişebileceğimiz herkese bu büyük oyunu, bu büyük kumpası anlatmak durumundayız.” şeklinde konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı