Öne Çıkanlar interfresh hatay tarım fuarı lavanta interfresh fuar fındık fiyatları arttı

Bu haber kez okundu.

Erkeklerin ömrü kadınlardan daha kısa
Dünyada gelişmişlik seviyesinden bağımsız olarak yapılan araştırmada erkeklerin yaşam süresi kadınlardan daha kısa olduğu ifade edildi. Türkiye'de de erkekler için ortalama yaşam süresinin 73.7 yıl, kadınlar içinse bu sürenin 79.4 yıl olduğunu belirtirten uzmanlar, erkeklerin daha az yaşamasının zararlı alışkanlıkların tüketilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Liv Hospital Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Haluk Akpınar, Türkiye'de erkek ve kadın ömürleri hakkında bilgiler verdi. Akpınar, ‘’Ülkemizde erkekler için ortalama yaşam süresi 73.7 yıl, kadınlar içinse bu süre 79.4 yıl. Başka bir deyişle ülkemizde erkekler kadınlardan 5.7 yıl daha az yaşıyor. Bunun çeşitli sebepleri var. Başta sigara olmak üzere, zararlı alışkanlıkların en çok erkekler tarafından tüketilmesi en önemli sebebi ‘’ dedi.

Erkeklerin uzun yaşaması için bazı alışkanlıklara dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Akpınar, "Başta sigara olmak üzere zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekiyor. Sigara sadece akciğer kanserinin değil, mesane kanserinin de en önemli sebebi. Ülkemizde mesane kanseri erkekler arasında 3. sırada yer alırken, kadınlar 12. sırada. Kırsal kesimlerde cinsiyetler arası görülen bu fark daha da açılıyor, sebebi ise kadınların daha az sigara içmesi. Sigaradan uzak durarak sadece kanserden değil KOAH, kalp damar hastalığı gibi ölümcül hastalıklardan da korunmak mümkün. Düzenli egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenmeye özen göstererek kalp damar hastalığı, metabolik sendrom gibi hastalıklar azalıyor. Bu tür yaşam tarzı değişiklikleri erkek cinsel sağlığını da son derece olumlu etkiliyor. Ayrıca madencilik, inşaat gibi sağlık açıcından riskli işlerde alınacak önlemlerin ve iş güvenliğinin arttırılması son derece önemli." dedi.

Ömrü kısaltan sebeplerle ilgili Doç. Dr. Haluk Akpınar şunları sıraladı: "Cinsiyete özgü olmasa bile kalp-damar hastalıkları, akciğer hastalıkları, metabolic sendrom, akciğer-kolon –mesane kanserleri erkekler arasında daha sık görülüyor.

Başta sigara kullanımı olmak üzere zararlı alışkanlıklar ve madde bağımlılığı erkekler arasında daha sık.

Şiddete eğilim erkekler arasında daha sık gözleniyor.

Erkekler sağlık hizmetlerinden daha ileri yaşta yararlanmaya başlıyor. Kadınlar ise doğum, jinekolojik problemler nedeni ile daha erken doktora gidiyor.

Erkekler sosyal statüleri gereği askerlik, madencilik, inşaat, gemi inşa gibi sağlık açısından daha riskli işlerde çalışıyor."Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi