Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

ESDER: Hileli gıda ürünlerine de sigaradaki gibi uyarı yazıları yazılsın
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde piyasaya ‘hileli ürün’ süren bazı firmaların isimlerini açıklayarak, ifşa etmişti. Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) de yaptığı açıklamada, hileli üretim yapan firmaların isimlerinin ürünün üzerine yazılmasını istedi. ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, “Hileli gıda ürünü üreten markaların açıklanması çözüm değil. Bu firmalar ürünlerine, yapmış olduğu bu durumu yazmalı ki tüketici o ürünleri almasın.” ifadelerini kullandı. Çelikus, sigara paketlerindeki uyarıya benzer bir uyarının gıda ürünlerinde de yer alması gerektiğini savundu.

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, son zamanlarda gıda ürünlerinde hileli üretim yaparak tüketiciyi aldatan ve insan sağlığını hiçe sayarak hala üretime devam eden firmaların sayısının arttığına dikkat çekti. Çelikus yaptığı açıklamada, hileli üretim yapan firmaların esnaf ahlakıyla uzaktan yakından alakası olmadığını belirterek, “Bu firmaların kamuoyuna duyurulması aynı zamanda bir ahilik geleneği olan pabucun dama atılması olayını akıllara getirmelidir.” dedi.

ESDER olarak hileli üretim yapan esnafların üyeliklerini hemen iptal ettiklerini kaydeden Mahmut Çelikus, “Bu üretici firmaların bağımlı olduğu odaların da üzerlerine düşen görevleri yapmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

SİGARA PAKETLERİNDEKİ UYARININ BİR BENZERİ GIDA ÜRÜNLERİNDE DE OLMALI

Dernek Başkanı Mahmut Çelikus bir öneride bulunarak, sigara paketleri üzerindeki uyarıların bir benzerinin gıda ürünlerine de yazılması gerektiğini vurguladı. Çelikus, “Sigara paketlerinde sağlığa zararlı olduğu nasıl belirtiliyorsa aynı şekilde insan sağlığına zararlı olan, kalitesiz ve hileli yollarla üretilen ürünlerde de bu şekilde sağlıklı olup olmadığına dair bir hatırlatma uygulaması yapılmalıdır. Tüketici bilmeyerek sağlık tuzağına düşürülmemeli. O ürünlerden bilmeyerek ve istemeyerek hepimiz tüketmiş olabiliriz.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı