Öne Çıkanlar Üretici çiftçi Ergene havzası eğitim tarım

Bu haber kez okundu.

Eskişehirli köylüler hırsızlığa karşı tarlada su motoru nöbeti tutuyor
Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Ballıhisar köyünde çiftçilerin tarlalarını sulamak için kullandığı su motorları kimliği belirsiz kişilerce çalındı. 3 ay içerisinde 17 su motorunun çalınması köylülerin gelir kaynağı olan soğan, haşhaş, arpa ve buğday gibi ekinlerini sulayamamasına sebep oldu. Köylüler durumu jandarmaya bildirdi. Ancak aylardır bir netice alınamayan köylüler çareyi tarlada motor başında nöbet tutmakta buldu. Artık köylüler vardiyalar halinde tarlalarında nöbet tutuyor.

Bu sene kuraklıktan dolayı ekinlerinin su ihtiyacını motorlarla sağladıklarını vurgulayan Ballıhisar Köyü Muhtarı Birol Kılıç, " Ekinlerimizin suya ihtiyacı var. Sadece bizim 50 hanelik köyümüzde 17 su motoru çalındı. Ekinlerimiz bu gidişle kuruyup gidecek. Çareyi tarlada motorların başında nöbet tutmakta bulduk." diye konuştu.

Çalınan su motorlarının tanesinin 5 bin lira olduğunu aktaran Kılıç, "Ekinlerimiz kuruyor ne yapacağımızı bilemiyoruz. Tarlalarımız susuz kaldı. Durumu Sivrihisar İlçe Jandarmaya söyledik ancak aylardır onlarda hırsızları bulamadı. Bu su motorlarımızın tanesi 5 bin lira başka motor alacak paramız yok. Tarlalarımızda vardiyalar halinde nöbet tutuyoruz. Komşu köylerde de bu sıkıntı yaşanıyor. Biz hırsızların bir an önce bulunmasını istiyoruz." diyerek tepkisini dile getirdi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı