Öne Çıkanlar eğitim ayçiçeği yetiştiriciliği lavanta hünnap meyvesi ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

ESM: Emekli ikramiyenin ödenmesinde 30 yıl sınırı ortadan kalktı
Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, kamu çalışanlarının 30 yıl sınırı bulunan emekli ikramiyeleriyle ilgili düzenlemeleri, ESM’nin Ankara eski 1 no’lu Şube Başkanı Hasan Hüseyin Kaya üzerinden yargıya taşıdıklarını belirterek, “Anaysa Mahkemesi, 25 Aralık 2014 günü söz konusu düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmiştir. Böylelikle emekli ikramiyesinin ödenmesinde 30 yıl sınırı ortadan kalkmış ve kamu emekçileri, çalıştıkları sürenin tamamı üzerinden emekli ikramiyesi almaya hak kazanmıştır.” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na bağlı ESM Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, KESK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Şenoğlu, kamu işçilerinin kaç yıllık hizmetleri olursa olsun, en fazla 30 yıl hizmet üzerinden emekli ikramiyesi alabildiğini hatırlatarak, 30 yılın üzeri için kendilerine herhangi bir ödeme yapılmadığını söyledi. Şenoğlu, konfederasyonun sözleşme önerisi olarak yıllardır savundukları bu konuyu emekli olan ESM’nin Ankara eski 1 no’lu Şube Başkanı Hasan Hüseyin Kaya üzerinden yargıya taşıdıklarını söyledi. Şenoğlu, şöyle dedi:

“Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak, 30 yılı aşan hizmetleri için kendisine emekli ikramiyesi ödenmesini talep etmiş, bu talebin reddi üzerine de sendikamız aracılığıyla 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 89. maddesinin 4. fıkrasında yer alan, “…verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler… (dikkate alınmaz)” hükmünün Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla, iptal davası açmıştır. Anayasa'ya aykırılık iddiamız, Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından yerinde bulunmuş ve mahkeme, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştur.” diye konuştu.

Şenoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin, 2013 yılı Ekim ayı itibariyle dosyanın esasına geçilmesine karar verdiğini ifade ederek, “25 Aralık 2014 günü söz konusu düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmiştir. Böylelikle emekli ikramiyesinin ödenmesinde 30 yıl sınırı ortadan kalkmış ve kamu emekçileri çalıştıkları sürenin tamamı üzerinden emekli ikramiyesi almaya hak kazanmıştır. 30 yıldan fazla çalışmış olup 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış olan kamu emekçilerinin de geriye dönük talepte bulunup bulanamayacağına yönelik yoğun sorularla karşılaşmaktayız. Kanaatimizce bu hak, emekli olan kamu emekçilerini de etkileyecek ve onların da 30 yıl üzeri çalışmaları için emekli ikramiyesi alma haklarını doğuracaktır.” şeklinde konuştu.

“ANAYASANIN İPTAL KARARINA AYKIRI OLACAKTIR”

Şenoğlu, şöyle devam etti: ”Sendikamız, ESM’nin başvurusu üzerine, konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınması sonrasında yasanın iptal edilebileceğini anlayan hükümet yetkilileri, bu durumu kendi lehlerine çevirmek için bir süre önce bir yasa değişikliğini gündeme getirmişlerdir. Yasanın detayları henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte, emekli ikramiyesinde 30 yıl şartı yerine, 30 yıldan fazla hizmetler için kademeli yıl şartının getirileceği anlaşılmaktadır. Bu göstermelik yasa değişikliğinin bizim talebimizi karşılamaktan çok uzak olduğu gibi, anayasa mahkemesinin iptal kararına da açıkça aykırı olacaktır. Açtığımız davada belirttiğimiz ve Anayasa Mahkemesi tarafından da kabul edildiği üzere; emekli ikramiyesinin ödenmesinde süre sınırının olması açıkça Anayasa’ya aykırıdır. Bu durumda, gündeme getirilen yeni yasal düzenleme de kaçınılmaz biçimde Anayasa’ya aykırı olacaktır."

Kamu çalışanlarının; kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl çalışma şartını yerine getirmeleri halinde emekli olmaları için yeterli olmadığını söyleyen Şenoğlu, “Bunun yanı sıra bir de gerekli yaş şartını taşımaları gerekmektedir. Bu yaş 65’e kadar uzamaktadır. Yani artık bir kamu çalışanı, gerekli çalışma süresini tamamlamış olsa dahi, emekli aylığına ve emekli ikramiyesine hak kazanmak için gerekli yaş sınırını doldurmayı beklemek zorundadır. Bu durumda gerekli çalışma süresini doldurduktan sonra çalışmaya devam etmek, eskiden olduğu gibi kamu emekçileri bakımından bir tercih değil zorunluluk halini almıştır.” ifadelerini kullandı.

“DAVANIN MEMUR-SEN İLE İLGİSİ YOK”

Şenoğlu, basında davayla ilgili çıkan haberler için şunları söyledi: “Bu davanın Memur-Sen ile hiçbir ilgisi yoktur. Hükümet yandaşlığı ve baskı ile kamu emekçilerini üye yapmaya çalışan Memur-Sen, kamu emekçilerine yaşattığı hak kayıplarını unutturmak adına, başarımızdan nemalanma uğraşı içindedir. Bu samimiyetten uzak ve gayri ahlaki çabaları sendikal mücadele ilkelerine de aykırı görmekteyiz.”Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı