Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı aa kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Fındıkta makineli tarıma doğru
Trabzon Ticaret Borsası (TTB) koordinatörlüğünde, sektörle ilgili tüm kesimlerin desteği ve katılımı ile 2013’de uygulanmaya başlanan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi kapsamında oluşturulan örnek bahçelerde makineli tarıma geçildi.

Projenin birinci aşamasında Ortahisar, Beşikdüzü, Arsin, Araklı ve Yomra ilçelerinde oluşturulan 9 bahçede toprak işlemesi ve yabancı otlarla mücadele traktör ve motorlu çapa makinesi kullanılarak yapılıyor. Uygulamaya Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesindeki Ömer Ustaömeroğlu’na ait 3 dönümlük örnek bahçede başlandı. Geleneksel ocak sistemi terk edilerek ikili sistemle 600 Giresun kaliteli fındığın dikildiği bahçede önce traktör kullanılarak toprak işlendi, motorlu çapa makinesi ile de yabancı ot mücadelesi yapıldı.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, İŞKUR ile işbirliği yaparak bahçelerde çalıştırılmak üzere elaman desteği aldıklarını belirterek, “Yaşlı bahçelerin yeni fidanlar dikilerek yenilenmesinden sonra bakım çok önemlidir. Bunun için bahçe sahibi üreticilerimiz ile birlikte çaba gösteriyoruz.” dedi. Fındıkta her aşamada uygun arazilerde makineli tarıma geçilmesinin düşük maliyet açısından büyük avantaj sağladığına söyleyen Köleoğlu, “Toprağın işlenmesinden toplamaya kadar makineli tarıma geçilmesi için proje kapsamında çalışmalar yapacağız. Fındık gibi 2 milyar dolara yakın döviz kazandırıp, bölge ekonomisine ve istihdamına büyük kazanım sağlayan bir üründe her bakımdan yararlı politikalar uygulamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl da yeni örnek bahçeler oluşturarak sayıyı artıracaklarını vurgulayan Köleoğlu, büyük bölümü yaşlı bahçelerden oluşan Trabzon’da başlattıkları uygulamanın devlet politikası haline dönüştürülmesi için de sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşları harekete geçireceklerini söyledi. Projeyle örnek bahçelerin sökümü, dikimi ve bakımı ile ilgili tüm harcamalar oluşturulan ortak fondan karşılanıyor. Yeniden oluşturulan bahçelerde geleneksel ocak yönteminin dışında iki ve tekli dikim sistemleri uygulanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı